Świątynia w Abu Simbel, Edyta G.
Świątynia w Abu Simbel, Edyta G.

Egipt - patrząc w oczy Sfinksa.

Komentarze 3
2011-06-11
Egipt - kraj faraonów , marzył mi sie od zawsze.
W końcu zdecydowałam - jadę.
Termin podrózy przypadł na luty. Miało to dobrą stronę taką , że nie było jeszcze w tym czasie morderczych upałów , które zwiedzanie mogą znacznie utrudniać.
Pierwsze wrażenie po wyjściu z samolotu na egipskiej ziemi?
Jak obuchem uderzyło we mnie gorące powietrze.
Pierwszą noc spędziłam w hotelu w Hurghadzie a następnego dnia po południu autokarem wyruszyliśmy do Luksoru , który oczarował mnie od pierwszej chwili.
Zostaliśmy zaokrętowani na statek.Miałam poważne obawy czy uda mi się zasnąć , czując ciągłe bujanie.Moje obawy okazały się płonne - spałam jak zabita.
Trzeciego dnia po śniadaniu ruszamy obejrzeć Dolinę Królów - miejsce pochówku faraonów. Grobowce były dobrze poukrywane , tak by złodziejom ciężko było je odnaleźć. Niestety nie uchroniło to niektórych przed splądrowaniem. Do kilku z nich wchodzimy , przez długie , stosunkowo wąskie korytarze.
Następnym etapem podróży jest wykuta w skale świątynia Hatszepsut .
Robi niesamowite wrażenie nawet po tylu latach.
W 1997 roku miał tam miesce zamach , w którym zginęło 58 turystów oraz kilku Egipcjan. Zamachowcy zostali zlikwidowani przez policję.
Dalej odwiedzamy fabrykę alabastru , choć dla mnie słowo ,,fabryka" jak na tamtejsze warunki to zbyt górnolotne określenie. Kilku mężczyzn siedzących na kocach i dłubiących coś w materiale. Możemy dokonywać zakupów.
Prosto z tamtąd udajemy się obejrzeć kolosy Memnona , które pomimo swej wielkości zastajemy w opłakanym stanie.Są bardzo zniszczone i zaniedbane.Długi czas w Egipcie nie dbano o zabytki i efekty tego widac doskonale.
Wracamy na statek na obiad i odpoczynek ale późnym popołudniem udajemy się do świątyni w Luksorze znanej jako Świątynia Narodzin Amona.Jest niesamowita , jest co podziwiać.
Udajemy się także na bazar, gdzie szlifujemy swoją nowonabytą umiejętnośc targowania się do upadłego.Targowanie jest tutaj w dobrym tonie. Luksor to przepiękne , pełne magii miasto.
Kolejny dzień spędzamy płynąc na statku. Można opalać się na górnym pokładzie , podziwiać przecudne widoki , leniuchować w kajucie z rozwartym oknem , które szerokie jest tak samo jak kajuta statku.
Dzień piąty zaczynamy od zwiedzania świątyni Horusa w Edfu.
Dojeżdzamy tam dorożkami. Trzeba sie dobrze trzymać , gdyż siedzenia są dość ślizkie i ciągle zjeżdzamy do dołu.
Świątynia ogromna , majestatyczna , jednakże ze śladami jakichś nieudolnych napraw.
Przy niej bazar.Nie mozemy sobie darowac i na nim takze zabawiamy się w targowanie. Idzie nam to coraz lepiej.
Późnym popołudniem zaczynam odczuwać pierwsze objawy ,,zemsty faraona". Zażywam zakupiony wcześniej w aptece ,,ANTINAL" , więc choroba nie rozwija się ale i nie przechodzi. Jestem bardzo osłabiona.
Z okna kajuty obserwujemy pływające po Nilu feluki ( żaglówki) oraz podpływajacych łódkami do statku handlarzy. Targuje się z nimi przez burtę i tą samą drogą dostarczany jest towar i pieniądze.
W nocy przesiadamy się do autokaru i ruszamy do Abu Simbel.
Droga jest dość długa ale opłaca się. Obydwie świątynie , które tam stoją nad brzegiem jeziora Nasera ( sztuczny zbiornik)  wynagradzają wszystko. Pierwsza poświęcona bogu słońca Amonowi - Re , Re Horakte i Ptahowi .W rzeczywistości pokazuje wielkość faraona Ramzesa II. Wejścia do świątyni strzegą jego cztery gigantyczne posągi.Przedstawiąją władcę w różnych latach jego życia.
Obok nieco mniejsza świątynia , poświęcona bogini miłości i piękności Hathor a w rzeczywistości ukochanej małżonce faraona - Nefretari.
Magiczne miejsce , naprawdę warte odwiedzenia.
Po powrocie na statek odwiedza mnie lekarz.Otrzymuję zastrzyk , po którym objawy choroby mijają niemal natychmiast.
Dnia siódmego , wczesnym rankiem udajemy sie na wyspę File.
Dopływamy tam motorówką i podziwiamy zabytki.
Tama w Asuanie faktycznie jest ogromna i oglądamy ją z zaciekawieniem.
Odwiedzamy także kamieniołomy oraz bazar w Asuanie.To bardzo ładne miasteczko, jednakże urodą nie przewyższa Luksoru.
Po południu nasz statek rusza do Kom Ombo.
Tamtejszą świątynię zwiedzamy gdy na dworzu jest już ciemno a ona oświetlona. Zbudowana zostałą przez Totmesa III.
Najbardziej utkwiły mi w pamięci tamtejsze mumie krokodyli.
Na koniec zahaczamy o nubiską restaurację , gdzie możemy wypalić sziszę ( fajke wodną) lub napić się czegoś.
Dzień ósmy płyniemy , leniąc sie na górnym pokładzie.
Mijane widoki zapierają nam dech w piersiach.Totalna egzotyka.
Kolejnego dnia po śniadaniu , z Luksowru wyjeżdzamy do Hurghady, do hotelu , w którym już byliśmy zaraz po przylocie.
Niekrótka droga mija spokojnie i stosunkowo przyjemnie.
Dzień dziesiąty i jedenasty zlatują nam na spacerach po Hurghadzie i tamtejszych sklepach. Szukamy pamiątek i upominków dla najbliższych.
W środku nocy wsiadamy do autokaru i ruszamy do Kairu oraz Gizy , w której zobaczymy Sfinksa i piramidy.
Choć stojąc przy nich człowiek zdaje sobie sprawę ze swej marności , to jednak dla mnie wizytóką Egiptu zdecydowanie pozostaje Abu Simbel.Miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie.
Dwa ostatnie dni pobytu w Egipcie spędzamy na spacerach po Hurghadzie oraz zażywaniu wygód hotelowych : opalamy się na plaży podziwiajac morze Czerwone , kąpiemy w kompleksie basenów , delektujemy regionalnymi daniami i totalnie leniuchujemy.
Wracamy do Polski a ja czuję jednak niedosyt.


Nil - widok ze statku, Edyta G.
Feluka na Nilu, Edyta G.
Świątynia Hatszepsut, Edyta G.
Most na Nilu, Edyta G.
Nil- widok ze statku, Edyta G.
Hurghada z lotu ptaka, Edyta G.
Piramida i Sfinks, Edyta G.
Piramidy w Gizie, Edyta G.
Hurghada z lotu ptaka, Edyta G.
Hurghada widziana z góry., Edyta G.
W drodze z Luksoru do Hurghady, Edyta G.
Na wyspie File, Edyta G.
Na wyspie File, Edyta G.
Widoki z Nilu, Edyta G.
Na tamie w Asuanie.Z tyłu jezioro Nasera., Edyta G.
Świątynie w Abu Simbel, Edyta G.
Egipt - patrząc w oczy Sfinksa., Edyta G.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mikolaj
04 wrzesień 2012 13:20

Cześć wszystkim!

Niedawno wrociłem z 7 dniowego pobytu w Egipcie jeździłem Fostertravel i wszystko bylo dopięte na ostatni guzik od pierwszego do ostatniego dnia. Na początku trochę obawiałem się tam jechać bo wiadomo jest to kraj arabski, po rewolucji ale na szczęście wszystko poszo zgodnie z planem.😉

Ostatnio edytowany: 2012-09-04 13:20

Edyta G.
21 sierpień 2012 17:31

Mam nadzieje , ze drugi wyjazd do Egiptu okazał się bardziej udany🙂

Piramidy sa wspaniałe ale na mnie jeszcze większe wrażenie wywarły świątynie w Abu Simbel.

Pozdrowienia serdeczne zasyłam🙂

Tanie loty Pietrzak
05 grudzień 2011 15:27

Planuję wypad do Egipt na przyszły rok. Byłem pierwszy raz w Egipcie w zeszłym roku w kwietniu. Znajomi nie moga uwierzyć kiedy mówię że byłem w Egipcie i nie widziałem piramid. A jednak to prawda... Termin jaki wybrałem sobie na moje pierwsze wakacje w Egipcie okazał sie niefortunny. Dymiący wulkan w Islandii zamknął wtedy niebo nad Europą i nie było jak wrócić, dodatkowo zaczęły się tarcia na miejscu z właścicielem hotleu który nie był zainteresowany gratisowym przedlużeniem naszego pobytu. Tamte wczasy wspominam nie jak wycieczkę i zwiedzanie ale jak walkę o przetrwanie. Dlatego spróbuje jeszcze raz w przyszłym roku. Może tym razem uda się stanąć przed piramidą i zobaczyć Sfinksa.

Zwiedzone atrakcje

Hurghada

Luksor

Deir el - Bahari

Nil - rejs

Edfu

Asuan i Abu Simbel

Asuan

Nil

Luksor

Hurghada

Hurghada i nocny przejazd do Kairu

Kair i piramidy w Gizie.

Hurghada

Hurghada i powrót do Polski

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022