, Anna Sitko
, Anna Sitko

Szlakiem Rękodzieła Ludowego

Komentarze 0
2011-07-04
Naszą wycieczkę zaczelismy od miejscowosci o pięknej nazwie- Czarna Bialostocka

Zwiedziliśmy tam min. kościół, którego wnętrze jest zdobione porożami jeleni, co jest fenomenem, cerkiew na osiedlu Buksztel, oprowadzono nas po pobliskich lasach i dano lekcje o tym jak sie tam zachowywac i czego nie powinnismy robic.
popołudniu zorganizowalismy sobie odnisko nad zalewem Czapielówka.

Następnie odwiedzilismy Czarną Wieś Kościelną
Głównym punktem programy było wizyta u  garncarza oraz kowala.
Mogliśmy sami spróbować swoich sił przy robieniu dzbanków z gliny, a kowal pokazał nam swoje dzieła, które można było kupić na pamiątkę.
Nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym na końcu wioski.

Dzień drugi naszej podróży to odwiedzenie Łyżkaży w Zamczysku i Łapczynie.
Niestety z braku czasu byliśmy tylko u pana Mieczysława Baranowskiego, Który zajmuje sie  produkcja drewnianych łyżek, czerpaków, widelców, szufelek i warząchwi starymi sposobami i specjalnymi narzędziami takimi jak siekiery, cieślice, reszczyki i noże.
Później pojechaliśmy do Janowa- ośrodka tkactwa dwuosnowowego, gdzie pokazano nam techniki tkackie. Zobaczyliśmy również Murowany kościół św. Jerzego (1899-1904). Drewniana plebanie (1905), oraz Wiatrak holenderski (1880). 

Ostatnim punktem na szlaku jest Sokółka, a w niej pracownia rzeźbiarza ludowego Piotra Szałkowskiego- któą odwiedziliśmy ostatniego dnia naszej podróży.
Szlak rękodzieła Ludowego to niezapomniana wędrówka, która każdego przeniesie w dawne czasy. Trasa ta to oddanie czci tym, którzy już jako nieliczni kultywują wielowiekowe tradycje rękodzielnicze. Wśród całej nowoczesności technologii wytwarzania produktów warto pamiętać o tych, którzy własną, ciężką pracą nadal tworzą unikalne i wyjątkowe wyroby za pomocą starych, być może sekretnych „przepisów” i narzędzi. Zachęcamy zatem do odwiedzenia szeregu pracowni rzemieślniczych, gdzie każdy może nauczyć się ginącego zawodu, zobaczyć piękne wyroby lub zakupić je jako oryginalne, wartościowe pamiątki.

Uważam, że warto jest przyjechać w okolice mojego miasteczka i zwiedzić Szlak Rękodzieła Ludowego.
, Anna Sitko
, Anna Sitko
, Anna Sitko
, Anna Sitko
Szlakiem Rękodzieła Ludowego, Anna Sitko
, Anna Sitko
, Anna Sitko
, Anna Sitko
, Anna Sitko

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Czarna Białostocka

czarna wieś kościelna

Łapczyn i Zamczysk

Janów

Sokółka

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021