Skansen Olsztynek, Restauracja Zielarnia
Skansen Olsztynek, Restauracja Zielarnia

Skansen Olsztynek

Komentarze 0
2011-04-27
Na weekend warto wybrać się do Olsztynka. Po spacerze zapraszamy do Restauracji Zielarnia, która znajduje się w bliskim sądziedztwie Skansenu ok (150 metrów) i nie trzeba płacić za parking!Mamy pyszną zupę ziołową.Restauracja mieści się przy trasie numer 51 Olsztynek - Olsztyn ul. Mrongowiusza 29 , Olsztynek. Zapraszamy. Skansen położony na skraju miasta skansen jest wiernym odzwierciedleniem typowego pejzażu regionu: laski przeplatają się z polami, są też oczka wodne i bagna. Placówka zajmuje spory teren, więc aby obejrzeć ponad pięćdziesiąt zgromadzonych obiektów, trzeba odbyć dłuższy spacer. Eksponowane budowle pochodzą z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy. Muzeum powstało w 1904 r. w Królewcu. Z początku eksponowano jedynie rekonstrukcje zabytkowych obiektów. Brak przestrzeni dla rozrastającej się kolekcji sprawił, że w latach 1938-1942 przeniesiono ją do Olsztynka. Po wojnie w skansenie przybyło wiele oryginalnych zabytków, zaś kopie z Królewca pięknie się zestarzały. Zwiedzający mają wrażenie, że przenieśli się do sielskiej wioski sprzed lat. Podwórka wypełnia gdakanie i beczenie inwentarza, a wnętrza domostw wyglądają tak, jakby domownicy opuścili je tylko na moment. Wieś w skansenie sprawia wrażenie samowystarczalnej: są tu olejarnia, kuźnia i młyn wodny, a w górze dostojnie skrzypią skrzydła drewnianych wiatraków. Warto zobaczyć też kryty strzechą kościółek, który co niedzielę ożywia liturgia mszy świętej. W bogato zdobionym polichromią wnętrzu można nawet wziąć ślub. Na gości czeka także dwustuletnia karczma, a w niej smacznie przyrządzone ryby z okolicznych jezior. Skansen upiększa również wiele mniejszych obiektów. Trudno przeoczyć kolorowy wóz cygański z początku XX w. albo kolekcję uli kłodowych. Mali i duzi chłopcy z otwartymi buziami podziwiają kolekcję strażackich hełmów. Na zimę muzealne obiekty zamykają swoje podwoje, ale mimo to naprawdę warto wybrać się wtedy na spacer po skansenie. Uśpiona pod śniegiem wioska-muzeum tworzy niemal doskonałą iluzję krajobrazu sprzed setek lat. Muzeum Budownictwa Ludowego

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022