Syrenka Warszawska - historia, legendy i ciekawostki

Syrenka Warszawska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Syrenka to niekwestionowany symbol Warszawy! Nie sposób odwiedzić stolicy i nie spotkać jednej z kilku syrenek, zdobiących polską stolicę. Najbardziej popularna jest ta syrenka stojąca na Rynku w Warszawie. Na tym posągu syrenka widnieje z mieczem i tarczą, a zimą otacza ją lodowisko. Popularna jest również ta syrenka znad Wisły, stojąca przy bulwarze nad rzeką.

Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska

Historia Syrenki

Od wieków syrenka widnieje w herbie Warszawy. Była już na nim w 1390 roku, choć wówczas wyglądała zupełnie inaczej. Było to zwierzę z ptasimi łapami i tułowiem smoka. Głowa natomiast była... mężczyzny! Na pieczęci z 1459 roku przypominała już bardziej kobietę i miała rybi ogon. Zbliżony wizerunek do dzisiejszego pojawił się dopiero w 1622 roku. Warszawa przyjęła taki herb prawdopodobnie dlatego, że w średniowieczu istniała po prostu moda na tworzenie mitycznych stworzeń jako symboli nowo powstałych miast.



Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska

Legendy o syrence warszawskiej

Z warszawską syrenką wiąże się wiele ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że żyły kiedyś dwie syreny - przepiękne kobiety o rybich ogonach, które mieszkały w morskich głębinach. Tak się złożyło, że pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i tu ich drogi rozeszły się. Jedna z nich zakochała się w kopenhaskim porcie i do dzisiaj można ją tam oglądać. Druga natomiast przez Bałtyk przypłynęła do Gdańska, a dalej królową rzek polskich w okolice Warszawy. Przy Starym Mieście wyszła na ląd, aby odpocząć. Spodobała jej się ta okolica i postanowiła pozostać w tych wodach. Pewnego dnia bogaty kupiec ujrzał cudną syrenę, a ponadto usłyszał jej błogi śpiew. Porwał syrenę, by pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Z pomocą przyszedł jej syn rybaka, który wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenę. Ta w zamian obiecała chronić ich i miasta, odtąd stoi dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Syrenka Warszawska
Rynek, Warszawa

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Syrenka Warszawska
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 199)
Twoja ocena
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Piękne miejsce, zwłaszcza rano, cisza spokój
karrrr96

Pomnik kojarzy mi się z dzieciństwem.. heh fajne miejsce:-)

Avatar użytkownika biedronka01
biedronka01

Aż wstyd się przyznać, ale w stolicy jeszcze nie byłam😢 mam nadzieję, że będę miała okazję z Syrenką się zaznajomić

Avatar użytkownika Danuta
Danuta

Legenda o Syrence niby dobrze znana, ale jak dobrze ją sobie przypomnieć!A na dodatek pooglądać ładne zdjęcia. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Akurat jak bylismy latem w Warszawie, to syrenka nad Wisła stała w innym miejscu, za kratami, jak żartobliwie można powiedzieć 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024