Smoleń. Atrakcje, które warto zwiedzić

Zamek Pilcza w Smoleniu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Smoleń to niewielka, ale bardzo malownicza miejscowość jurajska, leżąca na skraju województwa śląskiego, w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na wschód od Ogrodzieńca, 4 km od Pilicy. Niedaleko od Smolenia rozciąga się piękna Dolina Wodącej, nietypowa dlatego, że jej dnem nie płynie żadna rzeka, a raczej płynie tylko z rzadka, dlatego nazwana została Wodąca. W samym Smoleniu zaś turystów nawet z odległych zakątków przyciągają ruiny zamku Pilcza, stojące na szczycie wzgórza, objętego Rezerwatem Smoleń. To piękne miejsce na spacer!

Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu

W Smoleniu, na najwyższym wzgórzu w okolicy, wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku z XIV wieku. Aby je spenetrować, trzeba wspiąć się na szczyt wzniesienia. Pozostałości warowni są całkiem interesujące, ostatnio coraz bardziej popularne, dlatego warto poznać te ruiny leżące na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd. Tym bardziej, że Smoleń znajduje się zaledwie 10 km od słynnego Podzmacza z zamkiem Ogrodzieniec. Jako, że stan ruin pileckiego zamku był fatalny i groził zawaleniem, szczególnie podczas śnieżnych tutaj zim, zrodziły się plany, aby zabezpieczyć mury warowni. Obecnie są one zrewitalizowane i w części zrekonstruowane, dostępne odpłatnie dla każdego turysty, codziennie przez cały rok.



Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu

Ośrodek Edukacyjny

W Smoleniu niedaleko zamku polecam odwiedzić Ośrodek Edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przygotowano tu ciekawą ekspozycję przyrodniczą z obszaru Jury, działa czytelnia, a na zmęczonych turystów czekają miejsca noclegowe. Organizuje się też tutaj ogniska

Rezerwat Smoleń
Rezerwat Smoleń

Narciarstwo w Smoleniu

Smoleń to region, w którym najdłużej na całej Jurze utrzymuje się śnieg i jest go też tutaj najwięcej. Dlatego od kilku lat Smoleń stał się centrum narciarstwa dla okolicznych mieszkańców. Powstał tu ośrodek SmoleńSki oferujący 2 wyciągi orczykowe i 2 trasy zjazdowe - dla początkujących i zaawansowanych. Trasy są oświetlone, ratrakowane i naśnieżane. Działa tu szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Jest bar i bezpłatny parking. Poza sezonem zimowym działa tu szkoła i wypożyczalnia mountainboard'u (smolen-ski.pl).

Smoleń
Smoleń

Pętla rowerowa Pilica, Smoleń, Dolina Wodącej, Ryczów

Pętla ma około 25 kilometrów, jest dość dużo podjazdów i zjazdów, więc sama jazda może trwać około 2-3 godziny. Pętlę zaczynamy na urokliwym, pilickim rynku, a właściwie Placu Mickiewicza. Tutaj można podziwiać zrekonstruowany, historyczny ratusz, rzadko kiedy można zobaczyć tak ładny, urokliwy obiekt na głównym placu. Z rynku zjeżdżamy ulicą Żarnowiecką w kierunku na Koniecpol, by po chwili skręcić w prawo na Żarnowiec. Na łuku zjeżdżamy z ulicy w prawo, w gruntową drogę nieco pod górę i po betonowych płytach. Ciągle pod górę dojeżdżamy na Wzgórze Świętego Piotra. Zachowała się tutaj zabytkowa, drewniana dzwonnica i dawna zakrystia kościoła. Jedziemy dalej betonowymi płytami i dalej w prawo na punkt widokowy. Widać stąd już zamek Pilcza, do którego jedziemy. Po odpoczynku zjeżdżamy ze wzgórza do głównej drogi, a tam w lewo w kierunku Smolenia. Jedziemy główną drogą, a później za znakami dojeżdżamy do zamku. Sam zamek jest usytuowany na wzniesieniu, więc rower można zostawić koło kasy. Tak, wstęp na zamek jest płatny. Zwiedzanie zamku może potrwać do godziny. Na zamku jest ładny punkt widokowy. Po zwiedzeniu zamku kierujemy się w prawo na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Jest to również Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.

Na zamku Pilcza
Na zamku Pilcza
Dolina Wodąca na rowerze
Dolina Wodąca na rowerze

Naszą drogę przetnie zielony szlak pieszy, który prowadzi do Skał Zegarowych. Jedziemy dalej wraz ze szlakiem czerwonym do pięknej Jaskini Biśnik. Jest ona zamknięta, ale przy niej można odpocząć pod wiatą. Po odpoczynku jedziemy dalej wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. W pewnym momencie pieszy Szlak Orlich Gniazd i rowerowy Szlak Orlich Gniazd się rozdzielają. My pozostajemy na szlaku rowerowym odbijając w prawo i po jakimś czasie dojeżdżając do asfaltu. Tak docieramy do Rezerwatu Ruskie Góry. Na skrzyżowaniu rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi w lewo. Możemy nim jechać i dalej żółtym, pieszym szlakiem w prawo do Jaskini w Straszykowej Górze (bardzo ładne miejsce), ale żółty szlak jest bardzo piaszczysty, więc bardzo ciężko się tam jedzie. Dlatego opuszczamy Szlak Orlich Gniazd jadąc w prawo - Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym. Kierujemy się w lewo w stronę Ryczowa. Cały czas prowadzi nas wygodny asfaltowy fragment. Gdy dojedziemy do Ryczowa, skręcimy w lewo, w ulicę Basztową by zobaczyć ruiny zamku w Ryczowie. Ruin nie widać z drogi, więc łatwo je przeoczyć. Przed końcem lasu po lewej jest mała ścieżka. Same ruiny są na wysokim ostańcu. Wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy i jedziemy cały czas prosto - wzdłuż ulicy Basztowej. Lasem, koło Skały Brzuchackiej dojeżdżamy do Pilicy gdzie jadąc w prawo ulicą 17 Stycznia dojedziemy do Zalewu Pilickiego. Tutaj można chwilę odpocząć w przystani. Dalej jedziemy w lewo, by ulicą Zamkową dotrzeć do pałacu w Pilicy. W pobliżu pałacu jest klimatyczna restauracja Pod Kolumnami (ul. Senatorska 13) gdzie można smacznie zregenerować siły (świetne burgery). I tak ulicą Księżną i Krakowską wracamy na pilicki rynek.



Dolina Wodąca na rowerze
Dolina Wodąca na rowerze
Dolina Wodąca na rowerze
Dolina Wodąca na rowerze

Noclegi w Smoleniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Smoleń
Rezerwat Smoleń
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
ruiny zamku Smoleń
zamek w Smoleniu
zamek Smoleń
zamek Smoleń
Rezerwat Smoleń
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Dolina Wodąca na rowerze
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 72)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024