Sławków - najlepsze zabytki i atrakcje tego jurajskiego miasteczka

Sławków - Austeria
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Sławków to zaciszne, a przy tym historyczne miasteczko położone w województwie śląskim, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ulokowane jest pomiędzy Olkuszem a Dąbrową Górniczą, na prawym brzegu Białej Przemszy. Zaciszna atmosfera, ciekawe zabytki i ładne kładki nad bagnami sprawiają, że to świetne miejsce na wypad w powolnym tempie. Dodatkowo Sławków leży na szlaku Św. Jakuba. Przechodzi tędy Via Regia, o czym informują znaczki z charakterystyczną muszlą.

Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Atrakcje w Sławkowie

Sławków to niewielkie miasteczko, nie ma tu wielu atrakcji, za to potrafią zaskoczyć swą unikalnością. Zobacz ciekawe miejsca w Sławkowie i nie przeocz niczego w czasie planowania wypadu do tego jurajskiego miasteczka! 



Austeria w Sławkowie

Austeria Pierwochą Zwana mieści się na rynku i jest prawdziwym unikatem! Jej początki sięgają XIII wieku, a w 1781 roku podczas remontu zyskała obecny kształt. Nazwa pierwocha oznacza, że była pierwsza lub najstarsza w mieście. Słowo austeria określa staropolską karczmę najwyższych standardów, słynącą nie tylko z różnorakiego jadła, ale i zajazdu czyli oferty hotelowo-stajennej. A karczmarstwo w Sławkowie znane jest dłużej niż samo miasto. Wiemy z kroniki Jana Długosza, że już w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich.

Austeria w Sławkowie jest najpiękniejsza wśród zachowanych do dzisiaj starych karczm w Polsce. Drewniana, ogromna, zbudowana na planie litery T, z dwuspadowym dachem opartym na 6 kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i chwilowo stoi pusta, choć zawsze działała tu restauracja. Obecnie niestety wymaga remontu.

 
Austeria, Rynek 2, Sławków
Sławków
Sławków

Rynek w Sławkowie 

Ciekawy, spory plac o średniowiecznym układzie architektonicznym, ze stylową studnią, domami podcieniowymi i wspomnianą Austerią. Pośrodku stoi okazały ratusz, a obok bardzo ładne, drewniane domki stojące w szeregu, przeznaczone na handel.

Sławków rynek
Sławków rynek

Centrum Edukacji w Sławkowie

Przy Rynku stoi też zabytkowy budynek kryty gontem z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się dziś bardzo interesujące Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. Koniecznie zajrzyj do środka, by podziwiając różnorodne wystawy, poznać bardzo bogatą historię miasta. Byłam zdziwiona, jak wiele tematów porusza to miejsce, a do tego wystawy fajnie wprowadzają w klimat starego Sławkowa. Jedna z sal kryje też elementy multimedialne, idealne do zabawy z dziećmi.



 
Centrum Edukacji, Rynek 9, Sławków
śr-czw. 10.00-16.00, pt 10.00-18.00, sb-nd 11.00-18.00
Sławków - muzeum
Sławków - muzeum
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie

Ruiny zamku biskupów w Sławkowie

Niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce. Zbudował go biskup Paweł z Przemankowa w XIII wieku. A w kolejnym, XIV stuleciu przebudował go biskup krakowski Jan Muskata. Dziś ruiny zamku są ogólnodostępne, z platformą widokową.

 
Zamek, ul. Staropocztowa, Sławków
Sławków - zamek
Sławków - zamek

Kładki na bagnach w Sławkowie

Kładki na bagnach to stosunkowo nowa atrakcja miasta, bardzo fajna i chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Nadal zaciszna. Nazywana inaczej kładką na walcowni, pozwala podziwiać fragment doliny Białej Przemszy i cieszyć się bliskością natury. To pętelka o długości około 1 km. Po drodze zobaczysz konie. Zaparkować można bezpłatnie przy ul. Młyńskiej.

 
Kładka, dojście ul. Młyńską lub Walcownia
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Park Doliny Białej Przemszy w Sławkowie

Park jest nowy i bardzo atrakcyjny. Powstał za szkołą, nad samą rzeką i oferuje nie tylko typowe atrakcje placu zabaw, ale również fajną przestrzeń edukacyjno-rekreacyjną nad samą Białą Przemszą. Możliwe są tutaj nawet spływy kajakowe. Parking przy szkole.

 
Park, ul. Młyńska, Sławków
Sławków
Sławków

Kościół Św. Mikołaja w Sławkowie

Kościół w Sławkowie jest równie stary co zamek i dziejami sięga XIII wieku. Przynajmniej prezbiterium i część nawy powstały w tym czasie, reszta nawy ciut później. Co ciekawe, fundamenty kościoła przecinają wczesnośredniowieczne groby z XII i XIII wieku.



Dziś świątynia kryje barokowe ołtarze, niestety prezbiterium nie jest dostępne dla turystów. Obok kościoła wznosi się bardzo ładna, zabytkowa plebania z XVIII wieku, w otoczeniu pięknej zieleni.

 
Kościół, ul. Kościelna, Sławków
Sławków - kościół
Sławków - kościół

Sowiarnia w Sławkowie

To miejsce na pewno przypadnie do gustu dzieciom. Można tu zobaczyć ptaki drapieżne z bliska. Miły właściciel sprawia, że edukacyjna wizyta w tym miejsce jest bardzo przyjazna i przystępna. Dla turystów indywidualnych Sowiarnia czynna jest w weekendy i Święta.

 
Sowiarnia, Chwaliboskie 4, Sławków
https://www.sowiarnia-slawkow.com

Kaplica Św. Marka w Sławkowie

Kościół Św. Marka to niewielka świątynia stojąca na cmentarzu grzebalnym.

 
Kościół Św. Marka, ul. Obrońców Westerplatte, Sławków
Sławków kaplica Św. Marka
Sławków kaplica Św. Marka

Dwór Biskupi w Sławkowie

Dwór to zabytkowy budynek z XVI wieku, stojący powyżej ruin zamku. Po zburzeniu zamku stanowił letnią rezydencję biskupów.

 
Dwór, ul. Staropocztowa, Sławków

Stodoły w Sławkowie

Stodoły w Sławkowie pozostają dziś w stanie ruiny, są nieużywane i jakby nieco zapomniane. To ciekawy element historycznej zabudowy miasta. To zabytkowe, murowane stodoły z XVIII wieku. Podobne stodoły spotkać można w Mstowie na północy Jury czy użytkowane nadal, słynne stodoły w Żarkach.



 
Stodoły, ul. Hallera, Sławków
Sławków stodoły
Sławków stodoły

Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie

To najstarsza kapliczka w mieście, powstała w 1536 roku, jako słup męki pańskiej. Stoi poza centrum, w zachodniej części miasta i stanowi ciekawy ślad sakralnej tradycji miasta. W Sławkowie znajdziesz więcej kapliczek, jednak ta ma najbogatszą historię. 

W 1630 roku została odnowiona i poświęcona Św. Rozalii. W tradycji jest ona bowiem orędowniczką chroniącą od zarazy, a tablica wotywna z 1630 roku została wykonana właśnie na pamiątkę epidemii i klęski nieurodzaju, które jednocześnie nawiedziły miasto.

 
Kapliczka Św. Rozalii, Wrocławska 11, 41-260 Sławków
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie

Dolina Białej Przemszy w Sławkowie

Miasto położone jest w malowniczej dolinie Białej Przemszy, wśród lasów, w cennym obszarze pod względem przyrodniczym. Warto zobaczyć część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Orle Gniazda w dzielnicy Chwaliboskie (szlak czerwony nad Białą Przemszą) czy unikatowy zbiornik wodny w okolicy Ciołkowizny, w którym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne.

 
Szlak czerwony nad rzeką, ul. Chwaliboskie/Okradzionowska, Sławków
Sławków
Sławków

Cmentarz żydowski w Sławkowie

Historyczny kirkut w Sławkowie mieści się przy drodze wiodącej ze Sławkowa do wsi Krzykawka, około 2,5 km od rynku w Sławkowie. Taki grunt wykupiła gmina żydowska i tak został on zlokalizowany. Powstał w 1907 roku i pochowano tu ponad 200 Żydów ze Sławkowa i Strzemieszyc. Kirkut mieści się za ogrodzeniem, ale brama pozostaje otwarta, wstęp jest bezpłatny, a miejsce bardzo klimatyczne.

 
Kirkut, ul. Francesco Nullo, Krzykawka, Sławków
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce

Historyczne malowidła w Sławkowie

Przy ulicy kościelnej w Sławkowie odnaleźć można swoiste art street. Na budynku Caritas niedaleko kościoła, odnowiono kilka lat temu historyczne malowidła, przedstawiające Św. Stanisława i Św. Świętosława.



 
Malowidła, ul. Kościelna, Sławków
Sławków - historyczny art street
Sławków - historyczny art street

Mapa atrakcji Sławkowa

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Sławkowa, które wymieniłam wcześniej w artykule.

Szlaki w Sławkowie

  • Czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej, 33 km
    Trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów - Chwaliboskie - Sławków Rynek
  • Niebieski Szlak Powstańców 1863 roku, 29 km
    Trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski - Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków - Niwa - Burki - Knieje - Zalew Sosina - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno
  • Żółty Szlak Pustynny, 62 km
    Trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach

Historia Sławkowa

Dzieje Sławkowa są bardzo długie. To urokliwe miasto rozkwitło na szlaku handlowym, głównie dzięki wydobyciu srebra, cynku i ołowiu, podobnie, jak w niedalekim Olkuszu i w Tarnowskich Górach

Prawa miejskie osada otrzymała już w 1279 roku. W najwyższym punkcie Sławkowa w końcu XX wieku odkryto pozostałości murów zamku biskupów krakowskich. Wybudował go biskup Paweł z Przemankowa jeszcze w XIII wieku. Później, w XIV wieku przebudował go biskup krakowski Jan Muskata.

Z XIII wieku pochodzi też murowany kościół w Sławkowie, z najstarszym prezbiterium. Sławy miastu dodaje również piękna Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana. Pochodzi najprawdopodobniej z 1781 roku i była najpewniej pierwszą lub największą w mieście. Austeria to staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie. Co ciekawe, w jej wnętrzu odkryto szczątki kamiennej kamienicy z XIII wieku!

Sławków
Sławków

Nasz film

Zachęcamy do zobaczenia naszego filmu ze Sławkowa. Będzie przyroda, historia, kultura i ciekawostki.



Noclegi w Sławkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sławków
Sławków
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach
Sławków - kładki na bagnach
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków
Sławków - ruiny zamku
Sławków
Sławków
Sławków
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Centrum edukacji w Sławkowie
Sławków
Sławkowski cmentarz żydowski w Krzykawce
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie
Sławków
Rynek w Sławkowie
Sławków
Sławków
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 36)
Twoja ocena
Krzyku
nie wiem skąd ta data XIII w w historii karczmy ,,Pierwochą" zwanej, ale bardzo się z tego odkrycia cieszę. Szkoda , że tak niewiele pisze Pani o unikalnej już zabudowie drewnianego Sławkowa. Te charakterystyczne kolumnady zastąpiły piękniejsze wszak bo subtelne, kołkowane drewniane polskie podcienia, pod zaborami. Zapewne car sobie zażyczył upodobnić Sławków do Petersburga, ale takiego dowodu jeszcze nikt nie znalazł.
Avatar użytkownika Magdu
Magdu
wspaniałe miasteczko o swojskim klimacie. pośród zieleni, zabytków i ładnie utrzymanych stef rekreacyjnych najbardziej urzekające są kładki oraz sowy i alpaki z Sowiarni. polecam gorąco!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024