Rybnik, zobacz najciekawsze miejsca warte zwiedzenia

Rybnik
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Rybnik to historyczne miasto położone w południowo - zachodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Nacyną i Rudą, niedaleko Żor, Wodzisławia Śląskiego i Gliwic. To najbardziej zielone miasto w okolicy, a może i w Polsce. Zadbane i dobrze zarządzane. Ośrodek zdobył I miejsce w konkursie "Zielone Miasto 2000". Już w latach międzywojennych Rybnik nazwany został "miastem kwiatów i ogrodów", a w 2006 roku w rankingu "Rzeczpospolitej" został zwycięzcą jako najlepiej zarządzane miasto, m.in. przed Krakowem.

Rybnik to raj dla rowerzystów. Miasto posiada jedną z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych w Polsce, liczącą około 300 km. Turystyka rowerowa pozwala zapoznać się z najciekawszymi obiektami w mieście, o dużej wartości historycznej oraz kulturalnej. Przede wszystkim jednak daje możliwość podróżowania przez piękne, zielone obszary, prowadzące aż do malowniczego, ogromnego parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.



Rybnik Rynek
Rybnik Rynek

Atrakcje w Rybniku

Już w centrum historycznego Rybnika znajdziesz kilka ciekawostek. Głównym punktem jest rynek, wytyczony w dobie średniowiecza. Pierwotną, drewnianą zabudowę zastąpiła z czasem murowana, która przyjmuje tu różne style.  Stąd ulice poprowadzą Cię do zabytków na starym mieście, ale jak polecam zajrzeć też w bardziej, odległe zakątki miasta, po ciekawe atrakcje przyrodnicze i nie tylko.

1. Zalew Rybnicki 

Jezioro Rybnickie to jedna z ciekawszych atrakcji w mieście. Nazywane Morzem Rybnickim ze względu na swą wielkość, stanowi świetne miejsce rekreacji i wypoczynku. Nawet zimą jezioro to nie zamarza! To ulubiony cel rowerowych wycieczek oraz ośrodek sportów wodnych. Znajdziesz tu zaporę, plaże i campingi. Jednym z dogodnych miejsc do jego poznania jest zapora, a samochód można tu zostawić np. na parkingu przy ulicy Cisowej.

Zalew Rybnicki
Zalew Rybnicki

2. Rynek w Rybniku

Plac ten wytyczono jeszcze w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo stała tu drewniana zabudowa, obecnie zastępuje ją murowana. Kamienice reprezentują różne style, ale w większości są zadbane i tworzą harmonijną całość. Niegdyś pośrodku stał ratusz, ale został rozebrany.

Rybnik
Rybnik

3. Ratusz w Rybniku

Obecny ratusz to klasycystyczny budynek z wieżą zegarową. Tak naprawdę to tylko owa wieża wyróżnia go spośród pozostałych kamienic. Powstał w 1822 roku, w zamian za wcześniejszy ratusz stojący pośrodku placu. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum oraz USC.



Rybnik
Rybnik

4. Zamek w Rybniku

Początki średniowiecznego zamku sięgają przełomu XII i XIII wieku. Obecnie reprezentuje on styl późnobarokowy oraz klasycystyczny. Jest siedzibą Sądu Rejonowego.
pl. Mikołaja Kopernika 2

5. Bazylika Mniejsza w Rybniku

Kościół św. Antoniego Padewskiego to okazała, monumentalna świątynia neogotycka, zbudowana w latach 1903-06. Wysokie wieże wznoszące się na wysokość 96 m sprawiają, że jest to najwyższy kościół na Górnym Śląsku. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażenie.
ul. Mikołowska 4 

Rybnik
Rybnik

6. Schody Teatru Ziemi Rybnickiej

To szerokie, efektowne schody prowadzące od Placu Wolności do samego Teatru. W 1994 roku zyskały one bardziej fantazyjny wygląd. Monumentalność schodów przełamano ciekawym kwietnikiem, który w porze ciepłej prezentuje się fantastycznie, wręcz imponująco. Schody prowadzą ku bardzo ciekawej fontannie. Całość tworzy urzekający obrazek, a znajduje się przy CH Focus.
Pl. Wolności

Rybnik
Rybnik

7. Tężnia w Rybniku

Tężnia powstała w 2018 roku na Paruszowcu i od razu stała się lubianą atrakcją. Do tego teren ten stale się rozwija. Prócz zdrowotnych inhalacji warto tu dotrzeć po odpoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miasta, choć to blisko centrum. Wokół czekają ławki, plenerowa biblioteczka, sporo zieleni i kwiecia, a dla dzieci przygotowano plac zabaw w formie parku linowego.



Poczujesz się tu trochę jak na Mazurach, bo rozlewa się zaraz obok malowniczy staw, z molo. To ładne tereny spacerowe.
Paruszowiec

Tężnia w Rybniku
Tężnia w Rybniku

8. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

To miejsce potrafi zaskoczyć. To uratowana przed zagładą stara kopalnia, w którą tchnięto nowe życie. Jest naprawdę na europejskim poziomie. Co prawda nie zjeżdża się w dół, jak w niektórych innych zabytkowych kopalniach, ale za to zobaczysz tutaj, jak działa prawdziwa maszyna parowa, z 1920 roku! Liczy więc ponad 100 lat. Podczas prezentacji jej działania było 36 stopni Celsjusza. Takich rzeczy nie ogląda się codziennie! Budynek nadszybia Szybu Kościuszko jest nowoczesny, zbudowany w duchu industrialnym. Kryje wiele ciekawostek, np. można samodzielnie wybrać pojazd, który po chwili pojawi nam się na ścianie albo siąść na wóz, który zawiezie nas w podróż. Dzieci na pewno docenią liczne multimedia. Czeka na nie również Centrum Nauki Sowa.
ul. Mościckiego 3, Rybnik Niewiadom

Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy

9. Kościół MB Bolesnej

Kościół Matki Boskiej Bolesnej to świątynia stojąca niedaleko Rynku. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. We wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie wnętrza, m.in. późnogotyckie płaskorzeźby. Świątynia nazywana jest Starym Kościołem. Dlaczego? Bo była to najważniejsza świątynia Rybnika do początku XX wieku, gdy zbudowano nowy kościół Św. Antoniego.
ul. Rybnickiego 2

Rybnik
Rybnik

10. Kościół Wniebowzięcia NMP

Ten kościół w Rybniku stojący na Górce Kościelnej to najstarsza świątynia w mieście. Początkami sięga XII wieku.
ul. Gliwicka

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego



Noclegi w Rybniku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kopalnia Ignacy
Kopalnia Ignacy
Rybnik tężnia
Rybnik tężnia
Rybnik Piaski
Rybnik
Rybnik z dachu Focusa
Zalew Rybnicki
Zalew Rybnicki
Rybnik Kamień
Rybnik Kamień
Jezioro Rybnickie
Jezioro Rybnickie
Jezioro Rybnickie
Zalew Rybnicki
Drewniany kościół Św. Katarzyny w Rybniku Wielopolu
Drewniany kościół w Ligockiej Kuźni
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 86)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024