Pałac Krzysztofory w Krakowie

Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Pałac Krzysztofory, zwany inaczej pałacem „Pod Krzysztofory” to jedna z najpiękniejszych kamienic miejskich w Krakowie. Stoi ona przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszego, średniowiecznego domu, który niegdyś tu stał. Od około 1380 roku fasadę tej narożnej kamienicy zdobiła figura Św. Krzysztofa. Nowa rzeźba tego Świętego została odsłonięta 23 lipca 2021 roku.

Pałac Krzysztofory - widok na Rynek
Pałac Krzysztofory - widok na Rynek

Historia Pałacu Krzysztofory

Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku. W kolejnym, XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie.



Po 1644 roku kamienicę w stylu barokowym przebudował Adam Kazanowski według projektu Wawrzyńca Senesa. Zasadnicza przebudowa pałacu po potopie szwedzkim została jednak zaprojektowana przez architekta Jakuba Solariego, w latach 1682-84. Działo się to na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.

Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.

Pałac Krzysztofory - wystawa stała
Pałac Krzysztofory - wystawa stała

Siedziba główna Muzeum Krakowa

W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Krakowa i obecnie stanowi jego główną siedzibę. Jest dostępny dla turystów przez cały rok, poza poniedziałkami. W piwnicach pałacu zobaczyć można wystawę stałą "Kraków od początku, bez końca". To swoisty Kraków w pigułce, podany w pięknej scenerii, w towarzystwie multimediów. 

Tutaj legenda przeplata się z codziennością i współczesnością. A dodatkowo na piętrach zobaczyliśmy wystawy czasowe, a nawet weszliśmy do bajkowo kolorowej krakowskiej szopki. Każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich.



Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - wystawa czasowa
Pałac Krzysztofory - wystawa czasowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa

W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały Muzeum Krakowa - Rynek Podziemny i Wieżę Ratuszową.

Legenda o Skarbach Krzysztoforskich

Czy wiecie, że pod pałacem Krzysztofory ciągnie się labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnował ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne.
Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu. Warto więc odwiedzić pałac, a może i skarb się odnajdzie? Wszak w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy!
 

Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa

Informacje praktyczne

wtorek-niedziela 10.00-18.00
We wtorek jest wstęp wolny
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory

Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa
Rynek Główny 35, Kraków
tel. 12/ 619-23-35



Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Krzysztofory - szopka krakowska
Pałac Krzysztofory - wystawa czasowa
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 19)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024