Olkusz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Olkusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Olkusz to bardzo ciekawe, historyczne miasto położone w województwie małopolskim, przy tzw. starej drodze krakowskiej (nr 94, E40), na południowo - zachodnich krańcach atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sławkowa.

Historia Olkusza

Powstanie pierwszej osady dającej początek miastu łączone jest z występowaniem na tym terenie bogatych złóż galeny, którą wydobywano tu od najdawniejszych czasów. Pozyskiwano z niej ołów i srebro, dlatego też Olkusz nazywany bywa Srebrnym Miastem, a że te kruszce z powodzeniem wydobywano tutaj już w średniowieczu, Olkusz nazywa się też "kolebką polskiego górnictwa". Górnictwo rozpoczęło się na terenie miasta w XII wieku, ale największą sławę zyskał dzięki niemu Olkusz w XVI stuleciu, kiedy istniało tu 300 kopalń rud ołowiu, pod nadzorem króla Zygmunta Augusta. 



Król ten na olkuskim rynku założył nawet jedyną wówczas w Polsce królewską mennicę, a pierzeja, na której mennica stała, do dziś nosi nazwę Kwartału Królewskiego. Obecnie mieści się tu budynek starostwa, pięknie zrewitalizowany, a w dawnych piwnicach, jeszcze m.in. mennicy kryje się trasa turystyczna w ciekawy sposób obrazująca olkuskie górnictwo i inne akcenty dziejów miasta.

W XVII wieku górnictwo na tych terenach mocno podupadło, podniosło się jeszcze w XIX wieku, ale wtedy nie wydobywano już tutaj srebra, a cynk i ołów. W czasach świetności Olkusz był w szóstce najbardziej znaczących miast Polski, dziś stracił nieco na znaczeniu, ale warto odwiedzić Olkusz i poznać jego ciekawą historię oraz zabytki. W pięknej jurajskiej okolicy nie zabraknie też atrakcji.

Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz

Atrakcje w Olkuszu

Zabytków i ciekawych atrakcji w Olkuszu oraz najbliższej okolicy znajdziesz sporo, toteż warto zaplanować sobie tutaj cały dzień, a nawet dłuższy pobyt. Poznaj najlepsze atrakcje Olkusza!

1. Podziemny Olkusz 

Podziemny Olkusz to najnowsza atrakcja miasta, na dwóch podziemnych trasach turystycznych na rynku - w podziemiach dawnego ratusza i w piwnicach starostwa, ukazana jest w fantastyczny sposób historia miasta i górnictwa srebra, ołowiu i później cynku. Multimediom i ciekawostkom nie ma tu końca, nawet dzieci znajdą elementy, które je zainteresują. 



Naprawdę warto zobaczyć tę ekspozycję, już sama architektura piwnic starostwa robi niemałe wrażenie, te stare podziemia robią niesamowity klimat, a dodatkowo budynek starostwa oferować będzie restaurację, sale konferencyjne i pokoje gościnne z widokiem na klimatyczny rynek lub zrekonstruowaną basztę
 

 
Podziemny Olkusz, Rynek, Olkusz
Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

2. Zamek Rabsztyn

Zaledwie 3 km od Starego Miasta Olkusza wznosi się na jurajskim wzgórzu jedno z orlich gniazd - zamek Rabsztyn, który od kilku lat przechodził gruntowną rewitalizację i będzie otwarty dla turystów od wiosny 2021 roku. To gotycki zamek, powstały jako królewska warownia jeszcze w XIII wieku, a z czasem rozrosła się w wielki kompleks zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. 

Do dziś zachowały się jedynie ruiny tych budowli, które częściowo zostały odbudowane, odgruzowane i dostosowane do przyjemnego zwiedzania. W piwnicach pałacu czekać będzie nawet kawiarnia, zaś na wieży zamku górnego taras widokowy. Niedaleko zamku warto też zobaczyć Chatę Kocjana, w której poza małą ekspozycją etnograficzną poznasz historię wybitego konstruktora szybowców i szefa wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2
 

 
Zamek Rabsztyn, dojazd ulicą Sikorka, Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Pustynia Błędowska Róża Wiatrów
Pustynia Błędowska Róża Wiatrów

3. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to unikat nie tylko w skali kraju, ale i Europy, to największe w tej części świata otwarte piaski śródlądowe. Co jeszcze bardziej ciekawe, przez środek pustyni płynie rzeka Biała Przemsza. Geneza powstania Pustyni Błędowskiej wiąże się właśnie z olkuskim górnictwem i wyrębem okolicznych lasów oraz odwadnianiem podziemnych chodników. 



W XX wieku pustynia sukcesywnie zarastała, ale po rekultywacji i odchwaszczeniu pozostała tu głównie niska roślinność, typowo pustynna. Wielkie połacie otwartych piasków - wydmy i pola deflacyjne wyglądają niesamowicie i stwarzają niecodzienną scenerię. Można ją podziwiać np. z punktów widokowych - Róży Wiatrów i Czubatki w Kluczach oraz Dąbrówki w Chechle.
 

 
Pustynia Błędowska
Róża Wiatrów ul. Bolesławska, Klucze
Czubatka, ul. Górna, Klucze
Dąbrówka, ul. Pustynna, Chechło
Pustynia Błędowska Róża Wiatrów
Pustynia Błędowska Róża Wiatrów
 Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Olkusz
Olkusz

4. Rynek w Olkuszu

Serce Olkusza stanowi klimatyczny i całkiem spory rynek - główny plac miasta. W ostatnich latach przeszedł on gruntowną rewitalizację i teraz prezentuje się wspaniale. Przy okazji odkryto tu ślady dawnego, średniowiecznego Ratusza, z ciekawymi podziemiami. Dwie ściany ratusza zrekonstruowano. Przy nich znajduje się zejście do ciekawej, multimedialnej podziemnej trasy turystycznej. To jeden z dwóch elementów Podziemnego Olkusza. 

Na rynku olkuskim warto też odwiedzić budynek starostwa, w którym wkrótce czekać będzie restauracja, a w piwnicach kolejny element Podziemnego Olkusza. Po przeciwnej stronie placu zaprasza Muzeum Regionalne PTTK, obok fontanna, a kilkadziesiąt metrów dalej Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (Punkt IT, ul. Floriańska 5)
 

 
Rynek, Olkusz
Olkusz wejście do Podziemnej trasy
Olkusz wejście do Podziemnej trasy

5. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich

Nawiązując do dawnych górniczych tradycji miasta, Olkusz zaprasza na Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich czyli po prostu górników wydobywających kruszec. Figury gwarków stanęły w różnych ważnych punktach miasta, m.in. przy zejściu do podziemi ratusza, budynku starostwa, zrekonstruowanej baszcie czy gotyckiej farze. Każdy z tych gwarków przedstawia ważne zajęcie, np. tam, gdzie siedzibę miał żupnik - królewski zwierzchnik olkuskich kopalni i gdzie istniała dawniej królewska mennica, stoi gwarek wybijający monety. 

Szlak Gwarków to zarazem Quest, spacerując z ulotką lub telefonem można rozwiązywać zagadki i udać się na końcu po upominek do Punktu Informacji Turystycznej przy ulicy Floriańskiej. To świetny sposób na aktywizację dzieci!
 



 
Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich, Rynek i inne ulice, Olkusz
Gwarek w Olkuszu
Gwarek w Olkuszu
Muzeum Afrykanistyczne
Muzeum Afrykanistyczne

6. Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Dla miłośników wojaży z pewnością interesującym okaże się Muzeum Afrykanistyczne - jedno z ciekawszych muzeów tego typu w całej Polsce, w którym zobaczyć można bogate zbiory przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu. Muzeum nosi imię Dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej. To twórcy i darczyńcy muzeum, którzy podczas podróży na Czarny Ląd w XX wieku zgromadzili bogatą kolekcję etnograficzną. 

Szczególnie polecam zwrócić uwagę na "chatę Tuaregów". W tym samym budynku MOK-u olkuskiego warto zajrzeć do Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego z "Koncepcją Mieszkania Poetyckiego", stworzoną przez tego artystę, nazywanego "Michałem Aniołem od Wikliny" oraz na Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko - Częstochowskiej
 

 
Muzeum Afrykanistyczne i inne, ul. Szpitalna 32, Olkusz
Muzeum Afrykanistyczne
Muzeum Afrykanistyczne
Baszta w Olkuszu
Baszta w Olkuszu

7. Baszta w Olkuszu

Nieopodal Rynku, za bazyliką i budynkiem starostwa warto zobaczyć basztę w Olkuszu. Choć to nie jest oryginał, bo basztę zrekonstruowano w II połowie XX wieku, to jednak wiernie oddaje charakter dawnych, średniowiecznych obwarowań miejskich, pochodzących jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego. Wraz z uruchomieniem restauracji w starostwie, w Baszcie powstanie kawiarnia i miała ekspozycja muzealna
 

 
Baszta, ul. Basztowa 1, Olkusz
Olkusz bazylika
Olkusz bazylika

8. Bazylika Św. Andrzeja w Olkuszu

Olkusz kryje do dziś zachowany, bardzo cenny zabytek architektury. To Bazylika Mniejsza Św. Andrzeja Apostoła - stara, gotycka fara o bogatym wystroju wnętrza. Ta świątynia powstała na przełomie XIII i XIV wieku i z tego okresu zachowało się prezbiterium. We wnętrzu na uwagę zasługuje wiele elementów wyposażenia, w tym na pewno unikatowe organy. Obok kościoła stoi wysoka na 63 metry Dzwonnica z początku XX wieku
 

 
Bazylika, ul. Szpitalna 1, Olkusz
Gwarek w Olkuszu
Gwarek w Olkuszu
Grodzisko Stary Olkusz
Grodzisko Stary Olkusz

9. Grodzisko Stary Olkusz

Kilka kilometrów od Olkusza, przy drodze krajowej nr 94 jadąc w stronę Górnego Śląska, warto zobaczyć po lewej stronie średniowieczne grodzisko Stary Olkusz. Wystarczy podejść kilkaset metrów od zatoczki przy drodze, by zobaczyć fundamenty gotyckiego kościółka i fosę z wałami otaczającymi dawne grodzisko.
 



 
Grodzisko Stary Olkusz, droga nr 94, Olkusz
Rezerwat Pazurek
Rezerwat Pazurek

10. Rezerwat Pazurek

Ten ciekawy rezerwat powstał nieco na północ od zamku Rabsztyn, na jurajskim wzgórzu, wśród cudnego lasu bukowego z jurajskimi skałkami. Pomiędzy bukami pradawnych lasów porasta przylaszczka i wonny czosnek niedźwiedzi. Warto tu zawitać wiosną, kiedy te rośliny kwitną. Najbardziej efektowne są tu jednak Zubowe Skały wyrastające nagle przed oczyma. To najwyższe miejsce w rezerwacie, o wysokości 440 m n.p.m, tworzy swoiste skalne miasto. 

Niedaleko wznosi się też Januszkowa Góra (449 m n.p.m.), którą można obserwować z baszty zamku Rabsztyn. Jeśli wierzyć legendzie, jej nazwa wywodzi się od zbójnika Janusza, który chronił się w tutejszej jaskini - Januszkowej Szczelinie - drugiej co do głębokości jaskini na Jurze (56 metrów), niestety niedostępnej dla turystów ze względu na konieczność użycia sprzętu do jej penetracji
 

 
Rezerwat Pazurek, droga nr 783, Pazurek
Batorówka
Batorówka

Olkusz - gdzie zjeść i spać?

Olkusz turystycznie ciągle się rozwija, jego nowe odkrycie nastąpiło w 2021 roku, kiedy na odwiedzających otworzył się Podziemny Olkusz. W budynku starostwa powstanie restauracja i pokoje gościnne na poddaszu, zaś w pobliskiej baszcie można w kawiarni napić się kawy i zjeść ciacho czy deser. Na rynku czeka też Restauracja Batorówka ze smacznym jadłem i pysznymi deserami. Ich wielkość zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Polecam też jak najbardziej Zajazd Podzamcze w Rabsztynie, gdzie czeka karczma z dobrym, swojskim jadłem oraz pokoje hotelowe.

Batorówka
Batorówka
Karczma i Zajazd Podzamcze
Karczma i Zajazd Podzamcze
Karczma i Zajazd Podzamcze
Karczma i Zajazd Podzamcze

Noclegi w Olkuszu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Olkusz
Olkusz
Podziemny Olkusz
Olkusz
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Olkusz
Olkusz
Olkusz
Mury dawnego ratusza - rekonstrukcja
Olkusz - zejście do Podziemi na Rynku
Olkusz rynek
 Pustynia Błędowska
Zamek Rabsztyn
Olkusz
Rynek w Olkuszu
Rynek w Olkuszu
Podziemny Olkusz
Muzeum w Olkuszu
Rynek z fontanną w Olkuszu
Olkusz baszta
Olkusz baszta
Olkusz
Olkusz
Dzwonnica w Olkuszu
Olkusz
Olkusz
Muzeum Pttk w Olkuszu
Olkusz
Grodzisko Stary Olkusz
Zamek Rabsztyn
Rezerwat Pazurek
Pustynia Błędowska Czubatka
Muzeum Afrykanistyczne
 Pustynia Błędowska - Dąbrówka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 74)
Twoja ocena
Andrzej Krawczyk
Bardzo przyjemna miejscowość pod względem atrakcji turystycznych gorzej z porządkiem a na przystankach nieczytelne rozkłady szkoda
zagadka
PIĘKNE miasto i okolice.
Marek
Elektryczna chulajnoga w rzece, śmierdzi, nic tutaj nie ma oprócz żuli i ćpunów. Białystok lepszy.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Olkusz to bardzo ciekawe, historyczne miasto, w którym w niesamowicie atrakcyjny sposób, na dwóch podziemnych trasach przedstawiono dzieje miasta. Rynek jest bardzo klimatyczny i w połączeniu z okolicznymi zabytkami i muzeami zachęca do zwiedzania Olkusza, zaś 3 km od centrum na Jurajskim wzgórzu magnetyzuje Zamek Rabsztyn 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024