Mury obronne w Raciborzu

Racibórz - mury miejskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

W odległej przeszłości, bo już w czasach średniowiecza, Racibórz otoczony był murami obronnymi, o czym mówi nam wzmianka w dokumencie piastowskiego księcia Przemysła z 1290 roku. To on w Raciborzu wybudował pierwszy murowany zamek. Początkowo mury miejskie składały się z fos i drewnianych murów oraz bram, z czasem stały się murowane. Pierwotnie miały około 1700 metrów długości.

W XIV stuleciu mury miejskie w Raciborzu rozbudowano w kierunku południowym. W kolejnych wiekach mury wzmocniono i dodano 9 baszt. Fragmenty tych murów miejskich nadal widoczne są w niektórych częściach Raciborza, np. w pobliżu placu Długosza, niedaleko Rynku i kościoła Wniebowzięcia NMP, a także przy Zamku Piastowskim.



Prócz resztek murów miejskich, do dziś zobaczyć można w Raciborzu również zabytkową gotycko-renesansową basztę zwaną "Więzienną". Zabytek pochodzi z XVI wieku. Baszta pierwotnie była wykuszowana, a w XVII wieku zamurowana i ozdobiona attyką. Stoi ona przy ul. Basztowej, niedaleko Rynku. Do baszty przylegają też fragmenty murów.

Racibórz baszta
Racibórz baszta
Mury miejskie w Raciborzu
Mury miejskie w Raciborzu

Informacje praktyczne

Mury miejskie
ul. Basztowa, pl. Długosza, ul. Zamkowa, Racibórz

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

średniowieczny mur obronny koło zamku
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 25)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024