Mirów - najciekawsze atrakcje z zamkiem na czele

Mirów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Mirów to niewielka miejscowość jurajska w województwie śląskim, leżąca na głównym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej - czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko bratnich Bobolic, na północny wschód od Myszkowa.

Mirów
Mirów

Zamek w Mirowie

Mirów zasłynął dzięki romantycznym ruinom średniowiecznej warowni, stojącej na szczycie skały od czasów Kazimierza Wielkiego, górującej nad okolicą. Zamek zniszczony został przez Szwedów podczas potopu, jak większość obiektów na Jurze, później już nie zdołano go odbudować, a w XVIII wieku został opuszczony. Miejscowa ludność przyczyniła się do dewastacji warowni, która służyła jako budulec okolicznych domów.



Obecnie za sprawą prywatnego inwestora, obiekt odzyskuje cząstkę dawnego blasku, choć plany są takie, że w przeciwieństwie do sąsiednich Bobolic, które zostały całkowicie odbudowane, warownia w Mirowie ma pozostać malowniczą ruiną.

Jednak mury i ściany zostały już częściowo zrekonstruowane, a dodatkowo w murach zamkowych ma powstać Muzeum. Obecnie jednak ze względu na prace budowlane i zły stan murów wejście na teren zamku jest zabronione, a ruiny są ogrodzone. Inwestorem są bracia Laseccy, podobnie jak w Bobolicach, gdzie Muzeum w pięknie odbudowanym zamku już udostępniono dla turystów.

Mirów
Mirów

Skałki Mirowskie - Grzęda Mirowska

Wokół warowni roztacza się wspaniały widok na malownicze jurajskie ostańce, sterczące tu i ówdzie. Do Zamku Bobolice można stąd dojechać samochodem wąską drogą asfaltową lub właśnie pieszo przejść malowniczym szlakiem wśród cudnych wapiennych skał noszących nazwę Skałki Mirowskie. Jest to fragment Szlaku Orlich Gniazd znakowanego na czerwono. W tych skałkach, w jednej z jaskiń, a dokładniej w Jaskini Stajnia odkryto Bobolusa Jurajskiego czyli człowieka neandertalskiego, a dokładniej jego zęby.

Z Mirowa blisko jest do innych atrakcji jurajskich - skałek wspinaczkowych w Podlesicach, jaskiń i innych orlich gniazd - warowni przysiadłych na jurajskich wzgórzach.



Wejść na Grzędę można spod zamku w Mirowie albo spod zamku w Bobolicach, po wykupieniu biletu na błonia. Tylko w godzinach otwarcia błoni.

Mirów
Mirów
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Spacer Grzędą Mirowską z Mirowa do Bobolic na mapie

Poniżej ciekawa propozycja trasy. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.

Jaskinia Stajnia
Jaskinia Stajnia
Skałki Mirowskie
Skałki Mirowskie

Mirów - co zwiedzić w okolicy?

Kiedy już zwiedzisz zamek w Mirowie, malowniczą Grzędę Mirowską i pobliski zamek w Bobolicach, to polecam również zwiedzanie cudownej okolicy. Co tutaj warto zobaczyć? Oczywiście Górę Zborów z Jaskinią Głęboką, Skały Rzędkowickie, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok z unikalnym Rezerwatem Parkowe czy atrakcyjne Żarki np. z kirkutem i fajnymi trasami rowerowymi.

Mirów
Mirów

Nasz film 

Piękny zachód słońca na Mirowskich Skałkach - zapraszamy na film o zamkach w Bobolicach i Mirowie.



Gdzie spać i jeść w okolicy

Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Mirów
Mirów

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mirów
Mirów
Mirów
Mirów
Grzęda Mirowska
Mirów
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 158)
Twoja ocena
Kanec
Ten zamek był jednym z moich ulubionych na szlaku Orlich Gniazd, ale to już przeszłość. Dostał się w prywatne ręce i wygląda na to, że wkrótce zamieni się w pseudo-historyczny koszmarek jak Bobolice. A płacenie za wstęp na plac budowy jakim obecnie jestvterem zamku, to gruba przesada. Dodajmy jeszcze likwidację malowniczego szlaku między Mirowem a Bobolicami, co jest wg mnie karygodną zadowolą właściciela i to wystarczy by wykreślić Mirów z listy ulubionych miejsc na Jurze.
Asia
Zamek można obejrzeć tylko z zewnątrz ze względu na prace remontowe. Wstęp na błonia płaty, ale jest to teren prywatny więc specjalnie mnie to nie zdziwiło. Mimo wszystko warto odwiedzić, zarówno zamek jak i okolice. Można bardzo miło spędzić czas
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Mi też podoba się Ujazd Krzyżtopór, tyle że ogrom zamku mozna sobie uzmysłowić najlepiej jak się na niego patrzy z góry, na takich zdjęciach wygląda najlepiej, jak chodzi się wśród tych dzisiejszych ruin to trudno wyobrazić sobie ten przepych który ponoć niegdyś tam panował 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024