Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie, z Muzeum Kościuszkowskim

Kopiec Kościuszki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Historia Kopca Kościuszki

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.



W 1850 roku kopiec został przejęty przez władze wojskowe, które zbudowały tu fort cytadelowy "Kościuszko", wyraziły jednak zgodę na dostęp ludności do kopca od wschodu do zachodu słońca. Dziś również Kopiec jest dostępny w podobnych godzinach, odpłatnie, w ramach Muzeum Kościuszkowskiego.

Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Zwiedzanie Kopca Kościuszki w Krakowie

Na miejscu czeka bezpłatny parking, a w ramach biletu do Muzeum można wejść na szczyt stożka oraz zwiedzić interesującą wystawę stałą "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny". To multimedialna i interaktywna opowieść o międzynarodowym autorytecie, która podoba się nawet dzieciom. Ten niezłomny żołnierz musiał w swym życiu przeżyć osobisty dramat niespełnionej młodzieńczej miłości. I choć kobiety traktował wyjątkowo, z szacunkiem niepopularnym w tamtych czasach, to przedłożył służbę narodowi nad szczęście prywatne. Wystawa mówi też o podróży do Ameryki i wojnę o tamtejszą niepodległość, gdzie stał się osobą dojrzałą i rozpoznawalną. Wreszcie dochodzimy do Insurekcji Kościuszkowskiej i przysięgi na krakowskim rynku w dniu 24 III 1794 roku.

Bezpłatnie można pooglądać widoki podobne jak z kopca z tarasu widokowego kawiarni Panorama Cafe znajdującej się naprzeciw pagóra. Na miejscu można też zjeść w Restauracji Pod Kopcem. W zabudowaniach kopca siedzibę od lat ma Radio RMF FM.

Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Dojazd do Kopca Kościuszki

  • samochodem - dogodna droga dojazdowa do Kopca samochdem lub autokarem odbywa się ulicą Malczewskiego od strony ulicy Księcia Józefa. Pod samym obiektem znajduje się bezpłatny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów.
  • komunikacją miejską - na Kopiec Kościuszki kursują linie autobusowe 100 i 101. Autobus nr 100 odjeżdża z Salwatora, natomiast autobus nr 101 odjeżdża z Ronda Grunwaldzkiego
  • pieszo lub rowerem - pod górę można podejść ul. Św. Bronisławy, a następnie aleją Waszyngtona. Warto tutaj podejść pieszo, bo okoliczny krajobraz zachęca do tego. W kasie możesz wypożyczyć łańcuch do stojaka na rowery. Stąd można też przejść pieszo ścieżką pod Kopiec Piłsudskiego. W sumie to około 6 km. Szlak zielony w lesie Wolskim nazywany jest właśnie dlatego szlakiem dwóch Kopców, choć to tylko fragment szlaku, który wiedzie od Salwatora po Kryspinów.
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Nasz film o kopcach

Oddajemy Ci film o atrakcjach dookoła Krakowa. O kopcu Kościuszki opowiadamy na jego początku, tuż po Zakrzówku.



Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: www.kopieckosciuszki.pl

Kopiec Kościuszki
al. Waszyngtona 1, Kraków
tel. 12/ 425-11-16

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki Muzeum
Kopiec Kościuszki Muzeum
Kopiec Kościuszki Muzeum
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki Muzeum
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki, ogrody
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 121)
Twoja ocena
Avatar użytkownika turystka
turystka
Niesamowite wrażenia po wyjściu na samą górę
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Piękny widok na Kraków, wstęp płatny (ponoć od 1932 roku), trochę historii o Kościuszce dzięki tablicom informacyjnym na dole🙂 byłam tam zimą i uważam, że niezależnie od pory roku warto odwiedzić.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024