Kamienne Kręgi w Węsiorach

Węsiory Kamienne Kręgi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Rezerwat Archeologiczny Kamienne Kręgi w Węsiorach znajduje się na Kaszubach w województwie pomorskim, 5 km od Sulęczyna, w sosnowym lesie nad Jeziorem Długim. Kamiennie Kręgi to dawne cmentarzysko - miejsce pochówku Gotów i Gepidów. Na terenie cmentarzyska można oglądać nie tylko oryginalne kamienne kręgi, ale także liczne kurhany i groby. Goci to starożytny lud, który przybył na Pomorze ze Skandynawii około 2 tysiące lat temu i mieszkał tu blisko 200 lat. W Węsiorach zobaczyć można 4 kamienne kręgi, największe wrażenie robią Krąg Strażnika i Krąg Spotkań. Goci kręgi stawiali jako pierwsze, wyznaczając miejsce przyszłych pochówków. Wokół kręgów widać 20 kurhanów, czyli kopców usypanych z kamieni i głazów, a pod nimi ponad 100 grobów. Cmentarzysko pochodzi prawdopodobnie z lat 70. n.e.

Kaszubskie Stonehenge

Do dziś nie wyjaśniono, do czego służyły ów kamienne kręgi, prawdopodobnie spotykała się tutaj starszyzna plemienna, ale mówi się też, że jest to pradawny kalendarz astronomiczny. Badania naukowców wykazały, że kręgi emitują energię pozytywnie wpływającą na system nerwowy człowieka. Ze względu na to, że niezwykle tajemnicze Kręgi nawiązują do położenia Słońca i przypisuje im się magiczne moce, miejsce to często jest nazywane kaszubskim Stonehage. Warto się tu wybrać o każdej porze roku, ze względu na magię tego miejsca, ale i na cudną malowniczość tej kaszubskiej okolicy.



Kamienne Kręgi w Węsiorach
Kamienne Kręgi w Węsiorach

Gród Gotów w Węsiorach

W pobliżu polecam odwiedzić Gród Gotów, założony w 2007 roku. Wśród starych chat i obiektów obronnych odbywają się koncerty, warsztaty teatralne, ceramiczne, pokazy walk rycerskich i tańca gockiego. Wizyta w Grodzie to niesamowita podróż w naprawdę odległą przeszłość. Szczególnie ciekawa jest "Biesiada Gocka" organizowana w Grodzie Gotów co roku w drugim tygodniu lipca. Przybliża nam mało popularną kulturę starożytnych Gotów, to jedyna tego typu impreza w całej Polsce, dlatego warto przynajmniej raz wybrać się w tym czasie do Węsiorów na Kaszubach.

Rezerwat Kamienne Kręgi
Rezerwat Kamienne Kręgi

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kamienne Kręgi w Węsiorach
ul. Zielona Droga 1,Sulęczyno
tel. 58/ 684-20- 57
gok@goksuleczyno.gdan.pl

Gród Gotów
Węsiory 63 A, Sulęczyno
tel. 607-109-203
www.goci.wesiory.pl

Noclegi w Kaszubach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rezerwat Kamienne Kręgi
Rezerwat Kamienne Kręgi
Rezerwat Kamienne Kręgi
Rezerwat Kamienne Kręgi
Kamienne Kręgi
Kamienne Kręgi w Węsiorach
Kamienne Kręgi w Węsiorach
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 20)
Twoja ocena
Ludwik
Ładne na spacer, ciekawe miejsce . Położone blisko jeziora
Avatar użytkownika paweł rosiński
paweł rosiński

podobne miejsce to Odry k/Czerska na pomorzu.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024