Gorlice. Atrakcje, które warto zwiedzić

Gorlice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Gorlice to ciekawe miasto w województwie małopolskim, leżące pomiędzy Nowym Sączem i Jasłem, u stóp Beskidu Niskiego, wśród wzgórz Beskidu Gorlickiego. Najwyższy szczyt Gorlic to Łysa Góra o wysokości 441 m n.p.m.

Gorlice to jeden z głównych punktów na Karpacko-Galicyjskim Szlaku Naftowym, który powstał, by upamiętnić fakt, że ten region jest kolebką światowego przemysłu naftowego.



Atrakcje w Gorlicach

1. Ratusz w Gorlicach

Ratusz stoi na niecodziennym, dużym rynku gorlickim, który jest elementem układu urbanistycznego zachowanego z czasów lokacji miasta w XIV wieku. Najstarsza, narożna część ratusza pochodzi z lat 1780-90 i mieściła niegdyś aptekę dzierżawioną przez Ignacego Łukasiewicza. Pierwotny ratusz wzmiankowany był w 1608 roku, ale został zniszczony w XVII wieku. Obecny budynek ratusza jest zlepkiem kilku domów z różnych okresów, połączonych w jedną całość podczas przebudowy w XIX wieku. Z wieży ratuszowej codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał "Beskidzkie Echo".

 
Ratusz, Rynek, Gorlice

2. Ławeczka Łukasiewicza w Gorlicach

Przy rynku, przed ratuszem stoi też pomnik poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi, który swą aptekę miał właśnie w gorlickim ratuszu. Ławeczka stanęła w 2013 roku, by uczcić konstruktora pierwszej ulicznej lampy naftowej. Ponad ławeczką widać rekonstrukcję tej lampy

 
Ławeczka, Rynek, Gorlice
Gorlice ławeczka Łukasiewicza
Gorlice ławeczka Łukasiewicza

3. Lampa naftowa i mural w Gorlicach

Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa powstała właśnie tutaj, w Gorlicach. Wynalazł ją Ignacy Łukasiewicz, a lampa zapłonęła w 1854 roku. Zapalili ją rajcy miejscy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w historycznym zakątku Gorlic postawiono kapliczkę w kształcie lampy, z repliką XVI-wiecznej rzeźby Chrystusa Frasobliwego. Oryginalna rzeźba znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. Na bloku obok widnieje mural mówiący o tym, że tutaj stanęła pierwsza uliczna lampa naftowa na świecie.

 
Lampa i mural, ul. Węgierska, Gorlice
Gorlice mural
Gorlice mural

4. Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach

Skansen powstał na terenie dawnej kopalni Magdalena w Gorlicach. To miejsce, które bardzo wiernie odtwarza historię gorlickiego zagłębia przemysłu naftowego, z zachowaniem jego pamiątek. Zobaczysz tu nie tylko narzędzia i urządzenia, którymi ponad 100 lat temu wydobywano z ziemi ropę naftową, ale sam spróbujesz rozniecić miechem ogień w kuźni, odkuć na kowadle podkowę czy pokłonisz się Św. Barbarze. Dodatkowo zobaczysz piękną panoramę Beskidu Niskiego z wieży wiertniczej. Czarnego złota strzeże tu gorlicki łebak - robotnik naftowy.



 
Skansen, ul. Lipowa, Gorlice

5. Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

Muzeum Regionalne powstało w 1957 roku. Mieści się w najstarszej kamieniczce miasta, której właścicielem był kaflarz Mikołaj Grabiec. Pochodzi ona z około 1780 roku. W Muzeum im. Ignacego Łukasiewicza zobaczysz m.in. oryginalną rzeźbę Jezusa Frasobliwego z XVI wieku, której replikę widać na pomniku lampy naftowej przy ulicy Węgierskiej.

 
Muzeum PTTK, ul. Wąska 7/9, Gorlice, www.gorlice.pttk.pl

6. Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Zabytkowy dwór Karwacjanów to dawna siedziby rodowa założycieli miasta, zwana też „zborem ariańskim” lub „lamusem”. Przed dworem stoi pomnik założyciela Gorlic – Dersława I Karwacjana, odsłonięty w roku 2005, w 650. rocznicę lokacji miasta. Obecnie Dwór Karwacjanów to siedziba Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W kamiennych piwnicach mieści się klimatyczna kawiarenka, a na wyższych kondygnacjach kilka pokoi hotelowych oraz duża sala wystawowa im. ks. Bronisława Świeykowskiego.

 
Dwór, ul. Wróblewskiego 10, Gorlice
Gorlice
Gorlice

7. Park Miejski w Gorlicach

Park Miejski znajduje się około 500 metrów od centrum miasta. Nosi imię Wojciecha Biechońskiego - burmistrza Gorlic w latach 1887-1902 i uczestnika Powstania Styczniowego, który przyczynił się do powstania Parku. To jeden ze starszych i piękniejszych parków miejskich w Polsce, powstał w widłach rzek Ropy i Sękówki. Zajmuje powierzchnię 24 ha, m.in. Górę Parkową (350 m n.p.m.) i opadającą w stronę rzeki skarpę z odsłoniętymi blokami piaskowca. Teren ten porasta starodrzew tzw. Lasku Sokolskiego. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców Gorlic.

 
Park, ul. Dukielska, ul. Sportowa, Gorlice

8. Kościół Narodzenia NMP w Gorlicach

Neorenesansowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to rzymskokatolicka Bazylika Mniejsza, projektu M.F Pavoniego z ołtarzem Marconiego i obrazem Jana Styki. Do roku 1983 była to jedyna świątynia w trzydziestotysięcznych Gorlicach. Została wybudowana w latach 1875-90. Ten monumentalny gmach odznacza się okazałą fasadą nawiązującą do form klasycznych. Zdobią ją kamienne figury czterech ewangelistów oraz łaciński napis GORLICENSES VIRGINI DEIPARAE czyli „Gorliczanie Bogurodzicy Dziewicy”.



 
Kościół Narodzenia NMP, rynek, Gorlice

9. Cerkiew Św. Trójcy w Gorlicach

To prawosławna cerkiew konkatedralna, zbudowana na planie krzyża greckiego, w stylu bizantyńsko-ruskim. Budowa rozpoczęła się w 1986 roku, a poświęcenia cerkwi dokonał Metropolita Bazyli w 1991 roku. Wg źródeł historycznych już w XV wieku w Gorlicach istniała cerkiew prawosławna, a pochodząca z niej ikona Św. Mikołaja znajduje się w Muzeum we Lwowie.

 
Cerkiew Św. Trójcy, ul. Św. Maksyma 2. Gorlice

10. Cmentarz żydowski w Gorlicach

Kirkut przy ul. Stróżowskiej został założony w początkach XVIII wieku. Z okresu II wojny światowej pochodzą tu mogiły zbiorowe, oznaczone wybudowanymi po wojnie pomnikami. W górnej części cmentarza znajduje się kwatera cmentarza nr 90 z I wojny światowej, na którym spoczywają żołnierze wyznania mojżeszowego służący w armii rosyjskiej i austriackiej. W czasie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany. Wojska niemieckie użyły macew do umocnienia brzegów potoku Stróżowianka. Przed bramą kirkutu stoi Sidur Przechodniów. To miejsce pamięci o ludziach, którzy bezpowrotnie zniknęli z Gorlic, o strasznych wydarzeniach II wojny światowej. Budowla posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”.

 
Kirkut, ul. Stróżowska, Gorlice
Gorlice cmentarz żydowski
Gorlice cmentarz żydowski
Gorlice cmentarz żydowski
Gorlice cmentarz żydowski

Mapa atrakcji Gorlic

Przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi Gorlic, które wymieniliśmy powyżej.

Gdzie zjeść w Gorlicach?

W Gorlicach możemy Wam polecić Restaurację Kaflarnia przy ulicy Węgierskiej, w której gotuje się z pasją. Skosztujesz tu głównie polskich dań, a porcje są spore. Na miejscu ładny ogród.

Restauracja Kaflarnia w Gorlicach
Restauracja Kaflarnia w Gorlicach

Noclegi w Gorlicach

W samych Gorlicach nie spaliśmy, ale w okolicy polecamy Wam Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa. To bardzo ładnie położony, gosirowski ośrodek. Niedrogi, z możliwością wyżywienia i dodatkowymi atrakcjami.



Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Gorlice
Gorlice
Gorlice ławeczka Łukasiewicza
Gorlice cmentarz żydowski
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 19)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024