Atrakcje przystosowane dla Niepełnosprawnych

Najnowsze posty widoczne są u góry
Alutka
18 styczeń 2020 17:04

Byłam z rodzinką, mam niepełnosprawnego męża. Bez problemu wszędzie dostęp. Kino - wjechał sam, Batyskaf - pomogła obsługa, Park dinozaurów, Stenehenge, Obrazy Prehistorii - samemu się poruszał. Z placu zabaw nie korzystał 🙂 Zobaczcie sami: https://parkewolucji.pl/

HotelVeneziaPalace_pl
13 grudzień 2018 14:16

Według mnie najlepszą opcją jest udanie się do Warszawy, tam wszystko dostosowane jest do osób niepełnosprawnych. 

HostelTolek_pl
22 sierpień 2018 12:07

W Warszawie jest mnóstwo miejsc przystosowanych dla niepełnosprawnych. A jest co zwiedzać, dlatego gorąco polecam chociaż raz wizytę w naszej stolicy. 

Jacek Ferdek
06 kwiecień 2017 20:27

Jaskinia Nietoperzowa ma bardzo dobrze przygotowaną trasę turystyczną dla osób niepełnosprawnych ( dla ludzi na wózkach inwalidzkich) oraz blisko położony parking od obiektu. Jaskinia łatwa do zwiedzania, obszerna, ale nie posiada odpowiedniego zaplecza sanitarnego dla osób niepełnosprawnych.

lingmulf
23 marzec 2017 13:31

a jestem ciekawa, na jakich plażach znajdują się specjalne deptaki blisko wody po których możnaporuszać się na wózku?

perfpskt
09 styczeń 2017 07:30

Chciałbyn kiedyś tam pojechać 😁

Ostatnio edytowany: 2017-01-09 08:39

Anna Piernikarczyk
27 styczeń 2016 12:53

Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach
ul. Ofiar Katynia 5, Żarki
tel. 690 070 772
Godziny otwarcia:
pon. - pt.: 8.00 do 16.00
sob. - niedz.: 10.00 do 18.00

Hancysia
01 listopad 2015 12:50

ja żałuje że mało zabytkow ma udogodnienia dla niepełnosrawnych, ale z drugiej strony cieżko stworzyć np winde na Wawelu. Willa Decjusza w Krakowie natomiast ma bardzo fajna obsługe i pomagają wynieść wózek inwalidzki oraz pomóc osobom o kulach ( bardzo dużo schodów tam jest)
 

iza
16 czerwiec 2015 15:45
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Gorach.bardzo atrakcyjna trasa i wspaniali pomocni ludzi.Niesamowici przewodnicy polecam. Sama zwiedzilam cala trase w kopalni wraz z plywaniem lodka i na ich wozku inwalidzkim bo mialam tylko kule. Bardzo polecam bylam szczesliwa mogac przebyc ta atrakcyjna podziemna trase turystyczna w Tarnowskich Gorach.

Ostatnio edytowany: 2015-06-16 15:48

Alex
20 kwiecień 2015 15:23

Moge powiedziec pro Bydgoszcz z punktu widzenia osoby na wózku:

1.  Bydgoska Wenecja (http://www.polskieszlaki.pl/bydgoska-wenecja.htm) - OK

2. Rynek w Bydgoszczy (http://www.polskieszlaki.pl/rynek-w-bydgoszczy.htm) - OK

3. Myślęcinek (http://www.polskieszlaki.pl/myslecinek.htm) - OK

4. Wyspa Młyńska w Bydgoszczy (http://www.polskieszlaki.pl/wyspa-mlynska-w-bydgoszczy.htm) - OK

5. Rejsy po Brdzie w Bydgoszczy (http://www.polskieszlaki.pl/rejsy-po-brdzie-w-bydgoszczy.htm) - OK

6. Kanał Bydgoski (http://www.polskieszlaki.pl/kanal-bydgoski.htm) - OK

Ostatnio edytowany: 2015-04-20 15:24

Ostatnio edytowany: 2015-04-20 15:25

Danuta
12 listopad 2014 10:18

Agnieszko! Miejsca które wymieniłaś nie są w Krakowie zbyt popularne. Dlatego nie jestem w stanie udzielić Ci informacji. Byłam parę dni temu w Krakowie i prócz obiektów wymienionych uprzednio, mogę jeszcze dodać - bezproblemowe dojście dla niepełnosprawnych do Katedry na Wawelu.

Pozdrawiam serdecznie :-)

ktos
09 listopad 2014 22:22

Z doświadczenia wiem, że oznakowanie sugrujące nam, że dane miejsce jest dostosowane dla osoby niepełnosprawnej, tak naprawdę badzo czestni nijak ma się do faktycznego stanu rzeczy.  Potem niestety dzieje się tak, że ludzie widząc znaczek wyrabiają sobie opinie, np. Kraków jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Radziałabym się jednak zastanowić czy faktycznie tak jest... co do podrożowania z wózkiem, wyczytałam ostatnio, że zaczyna działać platforma niepełnosprawnik.pl strona zapowiada się ciekawie, a na pewno ułatwi, niepełnosprawnym poruszanie sie 🙂

Agnieszka
08 listopad 2014 19:08

Jeśli ktoś wie czy któreś z tych muzeów w Krakowie jest w jakiś sposób przystosowane dla osób niepełnosprawych, lub organizowane jest zwiedzanie w jezyku migowym, lub oferują specjalny program dla osob niepelnosprawnych, to bardzo prosze o odpowiedź. Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Historii AGH i Historii Techniki, Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, Muzeum Politechniki Krakowskiej, Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Muzeum Ekonomii UEK - w organizacji, Muzeum Ogrodnictwa Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego, Muzeum Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Polaków działające w ramach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, Muzeum Podręcznika Uniwersytetu Pedagogicznego, Muzeum Archidiecezjalne Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu, Muzeum Jana Pawła II w Krakowie w ramach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”,  Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej w Krakowie...

Ostatnio edytowany: 2014-11-08 19:11

belka
03 czerwiec 2014 17:32

Polecam jaskinie Niedzwiedzia tam łatwo jest sie poruszać.

Monika
28 maj 2014 15:31

My byliśmy w Zakopcu, z wózkiem dziecięcym jest tak samo ciężko jak mają osoby niepełnosprawne. Przejechanie przez Dolinę Chochołowską to masakra, czy to wózkiem czy rowerem, jedyne miejsce przystosowane to chyba Morskie Oko, bo nawet w Kolejce na Gubałówkę tylko na dole i to z jednej strony jest podjazd. Ehhh

Danuta
13 maj 2014 21:30

Zgodnie z obietnicą uzupełniam informacje dotyczące atrakcji przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

W Zakopanem - Polskie Koleje Linowe  zakupiły tzw. schodołaz, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie dostać się do wagonika, aby wyjechać na Kasprowy Wierch. Osoby poruszające się na wózkach bez problemu pokonają też drogę od stacji do parkingu dzięki  pochylni, nad którą zamontowano zadaszenie. Poniżej zdjęcie wykonane na parkingu w Kuźnicach.

Danuta
10 październik 2013 13:46

Większość obiektów Muzeum Narodowego w Krakowie jest dostępna dla osób z dysfunkcją ruchu, mimo, iż znajdują się one w obiektach zabytkowych, których dostosowanie jest najtrudniejsze.

Poniżej podaję dokładniejsze informacje:

  Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1

              Dzięki zamontowaniu specjalnych wind zewnętrznych i wewnętrznych, platform schodowych oraz przenośnych szyn, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie stał się niemal całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych (brak dostępu do szatni i „Galerii Żywej&rdquo😉. W budynku są specjalne toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Obiekt jest wyposażony w defibrylator.

Zwiedzanie z tłumaczem języka migowego lub przewodnikiem języka migowego po wcześniejszym umówieniu się w Sekcji Edukacji (012 29 55 595).
 

•        Muzeum Narodowe w Krakowie - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3

              do zabytkowej przestrzeni  budynku wprowadzono nowoczesną windę – umożliwiającą swobodny dostęp do galerii i tarasów Sukiennic także osobom poruszającym się na wózkach. Winda jest wyposażona w przyciski brajlowskie i komunikator głosowy. Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów a wejście na taras  poprzedza łagodny podjazd. Na szklanych drzwiach umieszczono dla bezpieczeństwa naklejki z ornamentem.

Znajdująca się przy tarasie i kawiarni toaleta dla osób niepełnosprawnych jest wyposażona w niezbędne, opuszczane uchwyty oraz specjalną umywalkę i ubikację – polecaną dla osób niepełnosprawnych.
 

•        Muzeum Narodowe w Krakowie – Pałac Biskupa Erazma Ciołka,
          ul. Kanonicza 17

               Muzeum dysponuje wygodną windą, wejście nie ma progu, jest WC dla osób niepełnosprawnych, usytuowane obok windy. W budynku jest dodatkowy schodołaz, platformy i szyny przenośne, niezbędne do pokonania kilku schodów do bocznych sal. Obiekt jest wyposażony w defibrylator.

Zwiedzanie z tłumaczem języka migowego lub przewodnikiem języka migowego po wcześniejszym umówieniu się w Sekcji Edukacji(012 29 55 595).

 •        Muzeum Narodowe w Krakowie – Kamienica Szołayskich, plac  Szczepański 9             

Muzeum posiada pochylnie z chodnika do sieni i w sieni. W oficynie jest winda zewnętrzna oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Obiekt jest wyposażony w defibrylator.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – zwyciężyła w konkursie „Kraków bez barier 2010" na miejsce najlepiej przystosowane dla osób niepełnosprawnych w kategorii „obiekty i przestrzenie zabytkowe”.

Mam nadzieję, że powyższe wiadomości będą przydatne osobom zainteresowanym.

Pozdrawiam :-)


 

 

 

 

 

mokunka
04 październik 2013 14:30

[cytuj autor=' Danuta']... a karawana idzie dalej... Dodaję Park Miniatur Świątyń i Ogród Biblijny w Myczkowcach. Miejsce dostosowane dla niepełnosprawnych. Pozdrawiam :-) [/cytuj]

 

Racja Danusiu, Myczkowce , przecudne miejsce w Bieszczaach! Nie tylko Park Miniatur Cerkiewnych i Ogród Biblijny ale caly ośrodek Caritasu, włącznie ze stadniną konii mini-zoo przystosowany do niepelnosprawnych. Konie ze stadniny łagodne, przygotowane do hipoterapi.Wszystkie pawilony maja podjazdy dla osób na wózkach, wiekszość pawilonów, kaplica, kawiarnia są parterowe.

Danuta
03 październik 2013 18:07

... a karawana idzie dalej...

Dodaję Park Miniatur Świątyń i Ogród Biblijny w Myczkowcach. Miejsce dostosowane dla niepełnosprawnych.

Pozdrawiam :-)

Irek Leczykiewicz
03 październik 2013 13:55

[cytuj autor=' mokunka']Myśle,że każdy z krajtroterów, jesli tylko na drodze swych wędrówek napotka atrakcje  dostępne dla osób niepełnosprawnych, napewno je tu umiesci 🙂 Widać na przykładzie malej, dzielnej Zosi, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać wylącznie siedzenia w domu. Dobrze, że zmienia się sposób myślenia w spoleczeństwie polskim . Oby zmieił się też u decydentów, którzy często budują piękne nowe budynki użyteczności publicznej , zapominając o tym aby nie było tam barier architektonicznych. [/cytuj]

 

.. tak.....  budowle  pałaco-podobne , banki , ZUSy ,  kościoły ....i super wille , tylo ..... a  no  właśnie 😉

mokunka
03 październik 2013 13:18

Myśle,że każdy z krajtroterów, jesli tylko na drodze swych wędrówek napotka atrakcje  dostępne dla osób niepełnosprawnych, napewno je tu umiesci 🙂

Widać na przykładzie malej, dzielnej Zosi, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać wylącznie siedzenia w domu. Dobrze, że zmienia się sposób myślenia w spoleczeństwie polskim . Oby zmieił się też u decydentów, którzy często budują piękne nowe budynki użyteczności publicznej , zapominając o tym aby nie było tam barier architektonicznych.

Irek Leczykiewicz
03 październik 2013 12:36

Pozdrawiam Danuto 🙂   Twoja  deklaracja  jest  cenna.   Obserwując  wiele  działań w Kraju  dochodzę   do  wniosku , że  nas  Polaków   cechuje  akcyjność, " za  cioci   komuny " organizowano  czyny  społeczne ,  teraz  próbuje  się    w  różnorodnej  formie  powielać   takie  działania ,  bo to  opłacalne ,  mało  wymaga wysiłku  ze  strony  inicjatorów ....  ale  zapał  odszedł  z   tamtym  pokoleniem....nikt  dziś  nie  daje  się  nabrać  na "  zbudujemy  nowy  dom , jeszcze  jeden "....  a rekiny?  nabijają  portfele  i    hełpią  się przed  kamerami a  reszta? Reszta  jest   bardzo  liczna ale ... Rok turystyki  osób  niepełnosprawnych w PTTK   minął  kilka  lat  wstecz i zostało  wspomnienie AKCJA  zakończona ,  plakaty i  reportaże   odeszły do lamusa , teraz  rok  turystyki  rodzinnej , za  rok inny   temat ...karawana   idzie  dalej...

Danuta
03 październik 2013 08:33

Irku - miejsc do których niepełnosprawni nie mogą się dostać jest niestety bardzo dużo. Cieszy inicjatywa PSz aby wymieniać te- które są dla nich osiągalne. Temat jest bardzo istotny.  Bo dopiero patrząc z poziomu niepełnosprawnego widać ile jest przeszkód w dziennym  funkcjonowaniu. I to nie chodzi o zdobywanie górskich szczytów, ale wskazywanie takich miejsc w Polsce, gdzie zauważono turystę niepełnosprawnego.

Ja będę w miarę mozliwości uzupełniała ten wątek.

Pozdrawiam :-)

Irek Leczykiewicz
02 październik 2013 22:44

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']No cóż, trzeba szukać i w Polsce miejsc, gdzie pomyślano o turystach niepełnosprawnych i wierzyć, że będzie w tej kwestii coraz lepiej [/cytuj

...   wydawać  by się  mogło  , że  w  XXI wieku  przy   niesamowitym  tempie    przemian technologicznych i  społecznych ,   osoba  niepełnosprawna  będzie  mogła    na równi  korzystać dobrodziejstw   postępu  technicznego a  tymczasem bariery  istnieją   nadal , może  troszkę ich  mniej..... lecz  SĄ i to  tak  prozaiczne , że     zadziwiają  myślącego  homo - sapiens .  Podziwiam ludzi  z  dysfunkcją   jakąkolwiek ,  cieszę  się   bardzo ,  gdy  mam szansę  spotykać ich   przy  wspólnych  ogniskach ....wiem ,  wózkiem  na  Rysy  nie   dotrą ale   niech  docierają  gdzie  mogą  dziś  i niech  dotrą w  więcej  atrakcynych  miejsc  jutro 🙂]

Anna Piernikarczyk
02 październik 2013 21:03

No cóż, trzeba szukać i w Polsce miejsc, gdzie pomyślano o turystach niepełnosprawnych i wierzyć, że będzie w tej kwestii coraz lepiej

Irek Leczykiewicz
02 październik 2013 20:27

Piękna  nasza  Polska  cała ..... szczególnie  we wczesno jesiennej  szacie.  Wracając z Rogowca w  Górach Suchych wszedłem do   miasta  . Uroczo  wpisane w  dolinę  między Górami Suchymi a Górami Sowimi i Wałbrzyskimi ...  zatrzymałem  się obok  poczty , obok mnie  młody  człowiek  na  wózku inw.... poporosił  abym wrzucił mu  list  do  skrzynki, tuż obok  poczty.  Wydarzenie  to   pogoniło  moje  myśli... kupić chlebek  może  w Biedronce  obok /  markety  na  ogół  są przystosowane    , aby  inwalidzi  mogli swobodnie   wjechać  do sklepu / zaś   pobliski  kościół , poczta ,  przychodnia  lekarska , urząd miasta i  gminy...te obiekty , to  jedne  z  wielu niedostępnych    dla  osób  niepełnosprawnych.   Podobno  w Japoni , inżynier -  projektant   siada  na  wózku inwalidzkim i   dopiero   kreśli swoje  wizje   przestrzenne  .......to jak to z tą  Drugą  Japonią "  ?

Danuta
02 październik 2013 15:38

Dla niepełnosprawnych przystosowany jest dojazd do Wodospadu Szklarki w Szklarskiej Porębie!

Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wodospad dostępny jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

W załączeniu zdjęcia !

Irek Leczykiewicz
20 wrzesień 2013 21:20

brawka  za    dobrą  inicjatywę i  mocne  kciuki za    rozwinięcie , spopularyzowanie   wśród Ludzi  sprawnych  inaczej 🙂 Pozdrowienie , też   krajoznawcze 🙂 

mokunka
20 wrzesień 2013 21:07

Kolejna atrakcja , któta mi się przypomniała

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie ; Sa windy , specjalne barierki, podjazdy. Bylam w ubiegłym roku. Jeszcze niestety wycieczki nie wstawiłam, ehhh. Brak czasu dom - praca, praca - dom ...no i czasem wyjazdy 🙂 .

Danuta
20 wrzesień 2013 18:06

Dodam Ogród Dydaktyczny "Izery Trzech Żywiołów" w Świeradowie. Są pomosty dostosowane do poruszania się na wózkach.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie- jest winda którą przewożone są osoby niepełnosprawne.

Sama miałam spore kłopoty z przemieszczaniem się, więc tym bardziej rozumiem istotę problemu. Postaram się na bieżąco uzupełniać informacje.

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
20 wrzesień 2013 15:06

Super Mokunka, dziękujemy 🙂 Przystosowane jest też Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, nawet można wózki inwalidzkie wypożyczyć. Są też udogodnienia dla Niesłyszących i Niewidzących (zawsze w wybrany dzień tygodnia lub na rezerwację).

mokunka
20 wrzesień 2013 15:00

Plaże w Dębkach i Karwi  też niektóre zejścia na plażę mają podjazd ...choc nie bardzo wyobrażam sobie co dalej, bo po piasku wóżkiem inwalidzkim nie pojadą 😢

To co teraz przypomniało mi się :

1. Muzeum Drogownictwa  w Szczucinie, pozbawione barier architektonicznych

2. Oceanarium w Gdyni, ma windy i podjazdy dla niepełnosprawnych.

3. Skansen w Tokarni, myślę, że utwardzone podloże pozwoli poruszac się osobom na wóżkach ; niestety nie do każdej chaty jest wjazd na wyskości podłoża, ale generanie dużo w skansenie można zobaczyć nawet oglądajac z zewnątrz.

4. Pogoria III w Dąbroiwie Górniczej, utwardzone alejki nad brzegami, parking tuż nad wodą.

5. Podziemny Schron Kolejowy w Strzyżowie, schron jest we wnętrzu góry.  Można wjechać wózkiem , glówny korytarz jest bardzo szeroki , ma wybetonowaną podłogę.

6. Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, są rożnego rodzaju pochylnie i winda.

7 .Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dabrowie Górniczej. Główny podziemny korytarz na tzw I poziomie dostosowany do osób niepełnosprawnych.

8 .Bóbrka - Skansen Przemysłu Naftowego , na Podkarpaciu. Alejki w wybetonowane , natomiast w budynku winda dla niepełnosprawnych.

Będę teraz zwracala na to uwagę jeszcze bardziej niż dotychczas, podczas wyjazdów i starała się uzupelniać listę 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-20 21:02

Ostatnio edytowany: 2013-09-20 21:03

Ela
20 wrzesień 2013 14:07

Ja dodaje Jaskinie Niedźwiedzia Kletnie. Tam zwiedzanie jest przystosowane dla niepełnosprawnych.

Anna Piernikarczyk
20 wrzesień 2013 13:52

Na plażach we Władysławowie, Cetniewie, Ustce, Sopocie i Mielnie zadbano o osoby niepełnosprawne, zbudowano tam drewniane podesty lub utwardzone podłoże, umożliwiające wjazd osobom na wózkach.

Za to w Karkonoszach utworzono pierwszy w Polsce szlak turystyczny przystosowany dla osób na wózkach, niedowidzących i niewidomych. Ma długość ponad 1 km i prowadzi z Kopy do Domu Śląskiego pod Śnieżką. Są tu np. pulpity z informacjami o miejscu i przyrodzie w języku brajla.

Anna Piernikarczyk
20 wrzesień 2013 13:38

Na prośbę jednego z Krajtroterów dodaję taki wątek, będzie przyklejony, i podobnie jak Darmowe atrakcje zawsze dostępny, także proszę Was o dodawanie atrakcji, o których wiecie, że są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ten wątek może przyczynić się do ułatwienia im życia 🙂

Ja proponuję hit - Kopalnię Soli w Wieliczce - najpiękniejszy fragment Trasy turystycznej jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022