Błatnia w Beskidzie Śląskim. Schronisko, widoki i szlaki

Błatnia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Błatnia (Błotny, 917 m n.p.m.) to szczyt górski w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim, wznoszący się ponad Doliną Wapienicy i ponad miejscowością Brenna. Wierzchołek, grzbiety i południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokryte są ciągiem polan, które do II wojny światowej wykorzystywane były tradycyjnie przez pasterzy. Większość stoków pokrywają lasy mieszane i bukowe.

Pierwotna nazwa góry brzmiała "Błotny", a po I wojnie światowej ustaliła się nazwa Błatnia, gwarowo Błatnio. Obecnie znów powraca się do starej nazwy Błotny. 



Błatnia
Błatnia

Schronisko na Błatniej

Niemal na szczycie Błatniej, na wysokości 891 m n.p.m., stoi okazałe schronisko PTTK. Dziś jeden z najpopularniejszych obiektów tego typu w Beskidach. Oferuje turystom 50 miejsc noclegowych oraz smaczną kuchnię. Nie jest drogo.

Schronisko na Błatniej zostało wybudowane w 1926 roku. Podczas II wojny światowej schronisko zajęli Niemcy i zorganizowali tu koszary Wermachtu. Wówczas schronisko zostało doszczętnie zdewastowane i obrabowane. Na szczęście po zakończonej wojnie, w roku 1945, schronisko odbudowano. W latach 1965-68 wyremontowano je i wtedy dobudowano obecną jadalnię.

Obok schroniska skupia się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można m.in. na Klimczok, Szyndzielnię, Przełęcz Salmopolską, do Brennej, Jaworza, Wapienicy, Skoczowa czy Grodźca. Niegdyś niedaleko schroniska stała też chatka studencka, ale spłonęła. Dziś w okolicach tego miejsca znajduje się restauracja Rancho.

Błatnia
Błatnia

Widoki z Błatniej

Błatnia to idealny szczyt ze względu na rozciągające się stąd wspaniałe widoki. Szczytowy kopiec Błotnego pozwala dookoła podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, z jego najważniejszymi szczytami. Można się rozkochać w tych pejzażach!



Błatnia
Błatnia
Błatnia
Błatnia

Szlaki na Błatnią

  • szlak czarny i zielony z Brennej centrum, 1,5 godziny
  • szlak żółty, z Klimczoka, 1,5 h
  • szlak niebieski, z Wapienicy, 3 h
  • szlak żółty, z Brennej-Kotarz przez Przełęcz Karkoszczonkę, 2,5 h, (znaki żółte, potem czerwone)
  • szlak żółty, ze Szczyrku, 2,5 h, (znaki żółte, potem czerwone)
  • szlak czerwony, z Grodźca, 3,5 h

Nasza trasa na Błatnią szlakiem czarnym i zielonym z Brennej centrum

Wybraliśmy trasę dość szybką, z centrum Brennej. Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy ulicy Jastrzębiec, tu przy wejściu na czarny szlak. Początkowo asfaltowy, dość szybko zmienia się w terenowy w lesie. Nie jest stromy, ale też nie płaski, trochę daje w kość jeśli się nie żyje na co dzień w górach. To jednak tylko kawałek, bo potem wchodzimy na szlak zielony, który jest łagodniejszy i wygodniejszy. 

Parking w Brennej przy szlaku czarnym
Parking w Brennej przy szlaku czarnym
szlak czarny z Brennej
szlak czarny z Brennej

Bacówka na Polanie Szarówka

Pierwsze widoki pokazują nam się na malowniczej Polanie Szarówka. Warto tu kawałek zejść z zielonego szlaku i podejść pod bacówkę. Już sobie wyobrażam obudzić się rano z takim widokiem. Bacówka jest otwarta i dostępna dla każdego. Budzi się tu jednak refleksja. Dla każdego, więc wszyscy ją i siebie nawzajem szanujmy. 

Po otwarciu drzwi ukazał na się tu bowiem widok niesmaczny, pełno śmieci wokół pełnego worka. Na pierwszym planie puszki i butelki z piwa. Jeśli wnieśliście je tutaj pełne, to znieście puste. 

Podobną bacówkę ogólnodostępną dla turystów znajdziesz na nieodległym Starym Groniu, na który wejdziesz w godzinkę zielonym szlakiem z Brennej Leśnicy lub na malowniczej Hali Jaworowej.



Bacówka na Polanie Szarówka
Bacówka na Polanie Szarówka

Na szczycie Błotnego

Dalej jest Wielka Cisowa, to szczyt o wysokości 878 m n.p.m., jednak w terenie to taki punkt na szlaku, bez specjalnego szału. Tutaj spotykamy się ze szlakiem czerwonym i dalej czerwonym i zielonym, już bardzo łagodnie, podążamy obok Rancza Błatnia pod Schronisko na Błatniej. To pod schroniskiem tętni życie na Błatniej, choć sam szczyt położony jest jeszcze kawałek wyżej i prowadzą do niego szlaki zielony i żółty

Błatnia jest widokowa, z samego szczytu roztacza się piękna panorama. Po wakacjach jest tu cicho i spokojnie, ledwie kilka osób przewinęło się, gdy cieszyliśmy się tym miejscem. Pod schroniskiem widoki trochę słabsze, ale i tak jest pięknie. W drodze na szczyt przysiedliśmy na bułę na ławach przy ognisku. Zwykle bierzemy swój prowiant w góry, no bo lepiej nosić niż się prosić. Ale gdy wracaliśmy ze szczytu, to wstąpiliśmy do schroniska na kawę. Ciacho z jagodami było pyszne. Zjedliśmy je przy muralu z napisem Błatnia. Stąd są najlepsze widoki przy schronisku. Było tak fajnie, że żal było schodzić. W dół zeszliśmy tym samym zestawem szlaków.

Błatnia
Błatnia
Ciacho w schronisku
Ciacho w schronisku
Pod schroniskiem
Pod schroniskiem
Błatnia
Błatnia

Nasza trasa na Błatnią w liczbach

  • 2,5 h - cała trasa bez przystanków. 1,5 godziny w górę i godzinka w dół
  • 9 km - cała trasa, 4,5 km w jedną stronę 
  • 12 tys. kroków na Błatnią i z powrotem

Nasza trasa na Błatnią zaznaczona na mapie

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp wolny
Parking: bezpłatny w Brennej centrum, przy ulicy Jastrzębce

Błatnia
Szlak żółty, Bielsko-Biała
Szlak czarny i zielony, Brenna

Noclegi w Brennej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Błatnia
Błatnia w Beskidzie Śląskim
Błatna zimą
w drodze na Błatnią
w drodze na Błatnią
Błatnia - Ranczo
Błatnia w Beskidzie Śląskim
Błatnia
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 62)
Twoja ocena
paulandrewpl
Piękne miejsce, obowiązkowa miejscówka w Beskidzie Śląskim
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Błatnia jest widokowo bardzo ciekawa. Sam szczyt jest zaciszny, więcej turystów skupia się przy schronisku, które daje fajny górski klimat. Miejsce warte odwiedzenia!
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Cisza i spokój, można naprawdę odpocząć w tym miejscu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024