Babiogórski Park Narodowy

Babia Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Chociaż Babia Góra w Beskidzie Żywieckim liczy sobie jedynie 1725 m n.p.m., można tutaj dostrzec charakaterystyczny dla terenów wysokogórskich układ pięter klimatycznych. Wraz z wysokością znacznie spada temperatura, a klimat staje się ostrzejrzy.

Ze względu na duże walory przyrodnicze i unikatowość tego miejsca, Babią Górę czyli Diablak chroni Babiogórski Park Narodowy. W wyższych partiach tego masywu śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje się do końca maja. Turyści wybierający się na wycieczkę do Parku powinni mieć na uwadze srogi klimat i częste załamania pogody na tym obszarze, bo Babia Góra jak żadna inna jest kapryśna jeśli chodzi o pogodę. Klimat tych terenów charakteryzują też silne wiatry, między innymi częste halne.

Babia Góra
Babia Góra


Fauna i flora Parku

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego rośnie około 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Większość z nich zaliczana jest do typowych roślin górskich lub niżowo-górskich.

Spotkać tu można również około 3700 gatunków różnych zwierząt, wśród których dość liczną grupę stanowią ptaki, takie jak: siwarnik, płochacz halny, cietrzew, głuszec czy jarząbek. Również wśród ssaków można spotkać wiele ciekawych okazów, w babiogórskich lasach żyją między innymi rysie, dziki czy jelenie, a od jakiegoś czasu pojawiają się tam też wilki i niedźwiedzie.

Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy
Babia Góra - Babiogórski Park Narodowy

Turystyka w BPN

Babiogórski Park Narodowy nadaje się doskonale do pieszych wędrówek, istnieje tu 5 szlaków turystycznych o długości ponad 50 km, które pozwalają przejść wiele ciekawych tras. Godnymi polecenia są na pewno Główny Szlak Beskidzki znakowany na czerwono oraz żółta Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry, z klamrami.

BPN nadaje się też do odwiedzenia zimą - wyznaczono tu 4 km tras narciarskich. Na Markowych Szczawinach istnieje Schronisko turystyczne.

Akademicka Perć na Babią Górę
Akademicka Perć na Babią Górę


Babiogórski Park Narodowy
Dyrekcja: Zawoja 1403, Zawoja
tel. 33/ 877-51-10
Godziny otwarcia: pn-pt 7.00-15.00
park@bgpn.pl
www.bgpn.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Beskidzie Żywieckim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.8 głosów: 49)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 49)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Park który jest bardzo dobrze przygotowany na obsługę turystów, ścieżki są zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska
Super miejsce na odpoczynek i rozpoczęcie przygody z górami. Trasy dostosowane do umiejętności
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024